Kolejny grób znaleziony przez archeologów w Wilczycach. Czy w gminie powstanie archeologiczny skansen?

  • 10.08.2020, 14:25
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Kolejny grób znaleziony przez archeologów w Wilczycach. Czy w gminie powstanie…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Archeolodzy w Wilczycach po raz kolejny odkryli niezwykłe miejsca pochówku sprzed 4,5 tysiąca lat. To znalezisko to unikatowy obiekt grobowy przyznał dr Tomasz Boroń z Instytutu Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który kolejny rok z rzędu nadzoruje prowadzone badania archeologiczne w małej podsandomierskiej miejscowości. Tegoroczne znalezisko pochodzi z kultury ceramiki sznurowej. Prowadzone badania są kontynuacją wcześniejszych badań, które rozpoczęły się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Wizyta archeologów w Wilczycach już nikogo nie dziwi, czego nie można powiedzieć o archeologicznych odkryciach, które z roku na rok są coraz bardziej zaskakujące. Podobnie jest z tegorocznym odkryciem archeologów. Jak przyznał dr Tomasz Boroń jest to wyjątkowe odkrycie ponieważ obiekty niszowe, dwukomorowe to duża rzadkość na Wyżynie Sandomierskiej. 
W większej niszy złożono mężczyznę i kobietę, a ich ciała ułożono w tzw. odbiciu lustrzanym. W mniejszej niszy natomiast odkryto szczątki dziecka, które mogło mieć od 2 do 4 lat. Taki sposób pochówku może świadczyć o tym, że została w tym grobowcu pochowana rodzina. Dr Tomasz Boroń zwraca uwagę również na ciekawe elementy wyposażenia grobu. Znaleziono zawieszki z kości lub zęba jelenia, które były wypolerowane z wydrążoną dziurką, przypominające kształt wydłużonej łezki.


W archeologiczne poszukiwania co roku chętnie włączają się studenci, dla których to ciekawa lekcja w praktyce. 


W trakcie poprzednio prowadzonych badań archeologom udało się natrafić na znaleziska kultury magdaleńskiej. Badacze znaleźli tam niespotykane wcześniej na ziemiach polskich figurki Wenus, wykonane z krzemienia oraz jeden z najbogatszych grobów w Europie Środkowej datowany na trzecie tysiąclecie przed naszą erą. Niezwykłym odkryciem był również pochówek dziecka. 


Z wizyt badaczy zadowolony jest również wójt gminy, Robert Paluch, który przyznaje, że Wilczyce to miejscowość z bardzo bogatą historią o czym świadczą kolejne archeologiczne znaleziska.
Wyniki prac dotyczące podsandomierskich odkryć publikowane były w najważniejszych światowych czasopismach naukowych. Tegoroczne wykopaliska w Wilczycach zakończą się w połowie sierpnia.

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe