Winobranie trwa. Jaki był ten sezon dla winiarzy?

  • 06.10.2020, 16:45 (aktualizacja 06.10.2020, 16:49)
  • Telewizja Sandomierz | [email protected]
Winobranie trwa. Jaki był ten sezon dla winiarzy?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Jak wygląda winobranie? Co składa się na proces produkcji wina? Jakie czynniki mają wpływ na wygląd i smak wina? Tego wszystkiego mogliśmy się dowiedzieć w weekend w malowniczo położonej w Górach Pieprzowych Winnicy Nadwiślańskiej. Mimo silnego wiatru w niedzielne popołudnie w tym miejscu wiele się działo, a winobranie można uznać za udane.

Najpierw zbiory, potem odszypułkowanie i wykonanie miazgi. Następnie maceracja, tłoczenie, sedymentacja i przygotowanie nastawu do fermentacji- tak w olbrzymim skrócie wygląda proces produkcji wina.

Winnica Nadwiślańska szczególnie jesienią, kiedy owoce dojrzeją i zaczynają się zbiory poszczególnych szczepów winnych wygląda najpiękniej, ale jak wyjaśnia dr Magdalena Kapłan nie wygląd owoców jest przy zbiorach najważniejszy, ale to co kryją one w środku.

Piotr Mamiński, właściciel jednej z najmłodszych winnic w regionie przyznaje, że warunki panujące na Wyżynie Sandomierskiej sprzyjają uprawie winorośli.

Zapytaliśmy Pana Piotra dlaczego w ogóle zdecydował się na prowadzenie winnicy. Co usłyszeliśmy?

Z sześciu odmian winorośli, które uprawiane są na areale 1 hektara w ubiegłym roku udało się wyprodukować około 2300 butelek wina. Jak przyznaje Pan Piotr w tym roku litraż zbiorów powinien być podobny. Chociaż w poprzednich latach z takich zbiorów z produkcji wychodziło około 8000 butelek wina.

Ten rok dla zbiorów jest dość specyficzny. Dr Magdalena Kapłan zwróciła uwagę, że zbiory są znacznie opóźnione a warunki pogodowe również nie do końca były dla szczepów sprzyjające.

Jednak mimo, że warunki dla szczepów winnych nie były sprzyjające, to produkt końcowy sprzyja naszemu zdrowiu. Jakie korzyści ma dla nas codzienne wypicie lampki czerwonego wina? Na to pytanie przed naszą kamerą odpowiedział dr Janusz Suszyna.

W powiecie sandomierskim jest obecnie około 20 winnic, z których 9 posiada pozwolenie na sprzedaż własnego wina. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana, liczy od kilku arów do 6 hektarów.

Telewizja Sandomierz | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe