Apelują o podpisanie petycji. Co dalej z Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu?

  • 14.10.2020, 18:10 (aktualizacja 14.10.2020, 18:24)
  • Telewizja Sandomierz | [email protected]
Konferencja prasowa Starosty Sandomierskiego nt. działalności Centrum…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Aktualnie olbrzymim problemem są kryzysy psychiczne, które wciąż są traktowane jak temat tabu, a przecież dotykają co 16 z nas. Jak pokazują statystyki w ciągu ostatniego roku problemy psychiczne dotknęły co najmniej co szesnastą osobę lub rodzinę, co oznacza, że z powodu właśnie takich problemów cierpi blisko 1,8 mln osób”. Te fakty przedstawiła w trakcie dzisiejszej konferencji w Starostwie Powiatowym doktor Renata Mirowska – Masternak – ordynator Oddziału Psychiatrii w sandomierskiej lecznicy.
Dzisiejsze spotkanie z dziennikarzami z udziałem starosty sandomierskiego – Marcina Piwnika, dyrektora Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu – Marka Kosa oraz ordynatora sandomierskiej psychiatrii - Renaty Mirowskiej – Masternak oraz Moniki Czerwonki, lekarza specjalisty Oddziału Psychiatrii dotyczyło przyszłości Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu, które rozpoczęło swoją działalność w ramach pilotażowego programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, a mającego na celu powstawanie takich CZP w całym kraju. W Polsce oprócz sandomierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego do programu przystąpiło 27 placówek szpitalnych.
 
Według Renaty Mirowskiej-Masternak Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu zmieniło w znaczny sposób podejście osób mających problemy psychiczne do sposobu leczenia. Lekarka zwróciła również uwagę na fakt, że od 2018 roku coraz więcej osób zgłasza się do sandomierskiego Punktu Zgłoszeniowo-Koordynującego CZP, gdzie znajdują specjalistyczną pomoc.
 
Powiat sandomierski jest jedynym powiatem w województwie świętokrzyskim, w którym funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego. Dyrektor szpitala, Marek Kos przypomniał, że z pomocy tego centrum mogą korzystać nie tylko pacjenci z powiatu sandomierskiego, ale również ościennych powiatów.
 
Program ministerstwa zdrowia kończy się 30 czerwca, jednak jak mówili uczestnicy dzisiejszej konferencji już dziś widać, że program spełnił swoje zadanie i przyniósł wiele pozytywnych korzyści.
 
- Dlatego szczególnie teraz nie możemy zaprzestać takich działań. Należy podtrzymać taką formę profilaktyki i leczenia pacjentów z doświadczeniem kryzysu psychicznego – powiedziała Moniki Czerwonki, lekarz specjalista Oddziału Psychiatrii Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu.
 
W związku z planowanym zakończeniem programu pojawia się wiele znaków zapytania. Szczególnie w aspekcie działalności utworzonego Centrum Zdrowia Psychicznego. W związku z powyższym została zainicjowana akcja poparcia dla dalszego funkcjonowania i rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego.
 
Swoje poparcie dla petycji możemy zgłosić wchodząc na stronę https://lnkd.in/e7GN7Zw lub odwiedzając adres https://lnkd.in/eztK-ea
 
Więcej istotnych informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziecie Państwo: www.czp.org.pl
 
#PopieramCentraZdrowiaPsychicznego
 
Z opieki sandomierskiej psychiatrii rocznie korzysta około 1000 pacjentów.
Telewizja Sandomierz | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe