TYLKO U NAS: Blok w Sandomierzu powstanie w miejscu dawnego internatu przy ulicy Okrzei. Nowe bloki do zamieszkania od przyszłego roku

TYLKO U NAS: Blok w Sandomierzu powstanie w miejscu dawnego internatu przy ulicy Okrzei. Nowe bloki do zamieszkania od przyszłego roku Michał Leszczyński W miejscu dawnego internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych, zgodnie z zapewnieniem inwestora, powstanie nowy blok.

Podziel się:

Oceń:

W Sandomierzu przy ulicy Okrzei róg Energetycznej, powstanie blok. Jak zapewnia inwestor - czteropiętrowy, przestronny, z jasnymi i ustawnymi mieszkaniami. Na dole będą lokale handlowo – usługowe.

To kolejna inwestycja budownictwa wielorodzinnego po trwającej przy tej samej ulicy, w bliskim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego numer 1. Nowy blok powstanie w miejscu dawnego internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych. Obecnie na płocie nieruchomości zawisł baner z numerem telefonu i adresem poczty elektronicznej, zachęcający do kontaktu w sprawie kupna.

- Trwa proces projektowania – zapewnia Marcin Wójcicki, pełnomocnik inwestora. – Planujemy parking podziemny oraz do każdego mieszkania komórkę lokatorską. Obecnie zainteresowanie budową jest ogromne i wkrótce zostanie przeprowadzona przedsprzedaż – mówi. - Naszym atutem będzie dobre sąsiedztwo, atrakcyjna działka, a mieszkania zaprojektujemy nasłonecznione, ustawne i dwustronne, idealne do zamieszkania. Zdecydowanie w bliższej lokalizacji do starego miasta i sklepów w porównaniu z sąsiednim, konkurencyjnym blokiem – zachęca Wójcicki. I przyznaje, że harmonogram rozpoczęcia inwestycji powiązany jest z pozwoleniami na budowę i zatwierdzeniem projektu. – Nie ustalaliśmy stawki za metr kwadratowy. Po zapowiedziach zwiększenia płacy minimalnej, uzależniamy od zachowania rynku nieruchomości i rentowności inwestycji.

Tymczasem na ukończeniu jest blok przy tej samej ulicy, stawiany przez Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Finał przewidziano na maj 2021 roku. Mieści 48 mieszkań, od 37 do 67 metrów kwadratowych. Zarezerwowano już 40. Osiem czeka na chętnych. Koszt za metr kwadratowy 4800 brutto. Andrzej Zajączkowski, prezes Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego uważa, że obecnie to stawka niewygórowana i jak na Sandomierz, atrakcyjna.

- Budujemy za własne pieniądze, nie bierzemy kredytu, co dodatkowo podrożyłoby koszt z metra – podkreśla Zajączkowski. – Kiedy rozpoczęliśmy projektowanie, opowiadano nam legendy o bogatych Sandomierzanach i jeszcze bogatszych okolicznych mieszkańców, którzy chętnie kupią duże, komfortowe powierzchnie. Poszliśmy tym tropem – podkreśla prezes. Rzeczywistość okazała się inna. Przyszli lokatorzy chcieli mniejszy metraż.

W bloku jest 16 mieszkań o powierzchni 47 metrów kwadratowych. Lokale na poddaszu 37-metrowe i pozostałe, od 57 do 67 metrów kwadratowych. Blok posiada trzy piętra, ostatnią kondygnację, trzecią stanowi poddasze użytkowe. – Winda podrożyła mieszkania o czterysta złotych z metra – zauważa prezes.

Do obecnie kończonego bloku będzie przylegał drugi. Jest na etapie parteru. Zakończenie zaplanowano na 2022 rok. Lada moment na stronie kombinatu opublikują prospekt budynku, projekt z deklaracją zgłoszenia. Prezes nie kryje, że na początku zainteresowanie blokami było dość spore ale, jak sądzi, ze względu na niepewną sytuację gospodarczą, zainteresowanie „siadło”. Mimo to Zajączkowski ma nadzieję, że mieszkania w drugim bloku będą rezerwowały się tak dobrze, jak w pierwszym.

- Zatrudniamy sto osób. Nie bierzemy firm z zewnątrz. Wszystko robimy własnym sumptem, co przełoży się na dobrą cenę – zachęca szef kombinatu.

Drugi blok posiada zdecydowanie lepsze położenie, choćby nawet pod względem widokowym. Prezes na razie nie chciał powiedzieć, ile wyniesie stawka na metr kwadratowy. Wiadomo, że będzie wyższa niż w przypadku bloku numer 1. W trakcie projektowania jest też trzeci blok. Zgodnie z zapewnieniami inwestora, osiedle stanowić będą trzy bloki z garażami, placem zabaw i miejscem rekreacji. Tymczasem wśród mieszkańców Sandomierza coraz częściej mówi się, że mieszkania w bloku Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego prywatne osoby kupiły z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy dla turystów jako apartamenty. Podobne miejsca noclegowe funkcjonują w blokach w nowej części miasta i przy parku. W sezonie cieszą się stuprocentowym obłożeniem. Zimą też nie było źle. Gorzej wiosną, ale lato przyniosło ponadprzeciętny ruch. Co będzie tej jesieni, zimą, na wiosnę? Nie wiadomo.

W 2019 roku zakończyła się budowa apartamentowca Rawelin w centrum Sandomierza przy ulicy Słowackiego, w bliskim sąsiedztwie szkoły „Budowlanki”. Powstały 53 mieszkania, od dwudziestu kilku metrów kwadratowych do ponad pięćdziesięciu i więcej. Budynek posiada sześć kondygnacji, w tym parking podziemny. Na parterze lokale usługowe. Na szczycie cztery apartamenty z dużymi tarasami. Jak mówi Telewizji Sandomierz jeden z mieszkańców, na 53 lokale tylko nieliczne w ogóle są zamieszkałe, a niektóre nawet niewykończone. - Ludzie kupili mieszkania wyłącznie w celach inwestycyjnych. Wiadomo, że dzisiaj, w razie potrzeby, sprzedadzą z dużą przebitką. Mieszkanie w centrum ma teraz ogromną wartość – mówi jeden z lokatorów proszących o anonimowość.

W Rawelinie przy ulicy Słowackiego koszt jednego metra w momencie zakończenia inwestycji wynosił 4600 złotych. Za miejsce parkingowe pod ziemią trzeba było zapłacić 28 tysięcy.
Pierwsze bloki w Sandomierzu po latach zastoju w budownictwie wielorodzinnym powstawały w 2010 roku w ramach Sandomierskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przy szpitalu zbudowano prawie dwieście mieszkań. Po powodzi stulecia nowe mieszkania powstały też na osiedlu przy hucie szkła. Różnica cen na rynku wtórnym pomiędzy Sandomierzem prawobrzeżnym (huta) a lewobrzeżnym jest znaczna.

Michał Leszczyński | [email protected]

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe