Nieobecni. W Muzeum Okręgowym możemy zwiedzać wystawę o społeczności żydowskiej

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu”, to tytuł jednej z najważniejszych wystaw jaką w ostatnim czasie przygotowało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wyjątkowa wystawa ma za zadanie zwiększyć świadomość i wiedzę na temat społeczności żydowskiej w Sandomierzu i Ziemi Sandomierskiej.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w miniony piątek, 23 października i jak podkreślają organizatorzy nie udałoby się jej zorganizować gdyby nie dofinansowanie w wysokości około 90 tysięcy złotych, które Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wyjaśniła Karolina Gara pomysł na taką tematyczną wystawę pojawił się kilka lat temu, a dzięki dofinansowaniu został zakupiony między innymi niezbędny sprzęt ekspozycyjny i multimedialny.


Jest to ekspozycja, która po raz pierwszy w formie monograficznej przedstawia losy społeczności żydowskiej w Sandomierzu i Ziemi Sandomierskiej od połowy XIV wieku aż do czasu holokaustu podczas II wojny światowej.


Jak podkreśla dr Tomisław Giergiel odwiedzając wystawę będziemy mieli okazję zapoznać się z eksponatami, które niejednokrotnie prezentowane są po raz pierwszy.


Ciekawym uzupełniem ekspozycji są elementy multimedialne, tj. rekonstrukcja przedwojennej synagogi sandomierskiej w modelu 3D i film dokumentalny, który pokazuje wspomnienia Sandomierzan związane ze społecznością żydowską. 


W otwarciu wystawy wziął udział burmistrz Marcin Marzec, który zwrócił uwagę na fakt, że sandomierska Synagoga powinna zostać odpowiednio zagospodarowana.


W związku z wystawą do końca roku ma zostać wydany specjalny katalog judaików sandomierskich. Wystawa „Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu” będzie nieodpłatnie dostępna dla zwiedzających do końca lutego 2021 roku. 

 

Telewizja Sandomierz | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe