Marsz w obronie praw kobiet: Mniej młodych uczestników, więcej dorosłych

  • 27.10.2020, 20:30 (aktualizacja 27.10.2020, 22:45)
  • Michał Leszczyński | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

O wiele mniej osób zgromadziło się we wtorek wieczorem pod Bramą Opatowską, aby wyrazić swoje niezadowolenie z ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przyszło sporo dorosłych mieszkańców Sandomierza. Przemaszerowano przed biuro Marka Kwitka, posła na sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

U stóp Bramy Opatowskiej głos zabrał Mieczysław Godyń z Forum Obywatelskiego Sandomierza. - Jesteśmy tu dzisiaj w obronie kobiet, przeciwko próbom wprowadzenia prawa, które odziera kobiety z wszelkiej godności, szykuje im udręki, zabiera możliwość samodzielnego decydowania o swoim życiu zdrowiu, o swoim ciele, o uczuciach małżeńskich, macierzyństwie - mówił. Jego zdaniem, pomysłodawcy i zwolennicy tego prawa to: - Partia PiS, Ordo Iuris, wyżsi i niżsi urzędnicy kościelni, kręgi faszystowskie, putinowcy - wyliczał.

Głos zabrała też Irena Godyń podkreślając, że ruch oddolny teraz nie rozpłynie się i postulaty, trafią w odpowiednie miejsce.

Z kolei Anita Woźniak, działaczka Forum Obywatelskiego Sandomierza w krótkim wystąpieniu zauważała: - Otacza nas zgraja dziadów, decydujących o naszym życiu i losie. Pomyślałam sobie, Boże Święty, czy to naprawdę ciągle jest mój kraj? Upodlili go, wypchali ludziom głowy pięciuset złotowymi banknotami. To jeszcze bon na wakacje, i heja, i dziady rządzą - wskazywała. Pełny tekst wystąpienia o "dziadach" można przeczytać tutaj:

Kilkudziesięcioosobowa grupa osób, w asyście radiowozów policji przeszła ulicami: Podwale, Tatarską, Słowackiego, Koseły przed biuro Marka Kwitka, świętokrzyskiego posła Prawa i Sprawiedliwości. Tam zapalono znicze i pod oknem położono w formie pisemnej żądania: zaniechania publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabraniającego usunięcia ciąży z powodu poważnej wady płodu; ogólnokrajowego referendum, którego wynik zostanie wpisany do ustawy; dołożenia starań do ratowania zdrowia i życia ludzkiego  z powodu epidemii a później, dobrowolnego oddania władzy wskutek utraty wiarygodności (łamania prawa, w tym konstytucji).

Mieczysław Godyń zaapelował o zakończenie protestu i rozejście się w spokoju. Zaproponowano też spotkanie na środę, na godzinę 19. Tym razem, protestujący zbiorą się przed biurem poselskim Marka Kwitka przy ulicy Armii Krajowej, później, główną ulicą przejdą pod Bramę Opatowską. Trasa marszu nie spodobała się inspektorowi Ryszardowi Komańskiemu, komendantowi Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu. Twierdził on, że przemarsz główną arterią miasta będzie zagrożeniem w ruchu drogowym, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo spocznie na organizatorach.

Podczas marszu skandowano hasła: Moje ciało, moja sprawa, Bo suweren nie jest głupi, więcej żadnych kłamstw nie kupi, Gdzie jest prawda, gdzie uczciwość, gdzie ukryta sprawiedliwość.

W chwili, w której uczestnicy zbierali się przed Bramą Opatowską, na platformie YouTube, Prawo i Sprawiedliwość opublikowało oświadczenie Prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
W nagraniu lider partii rządzącej powiedział: - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający zgodność z konstytucją zapis ustawy o zakazie usuwania ciąży z powodu ciężkiego uszkodzenia dziecka w okresie prenatalnym. Ten wyrok jest całkowicie zgodny z konstytucją, a w świetle konstytucji innego wyroku być nie może.
Jarosław Kaczyński przypomniał również, że konstytucję uchwalono w 1997 roku, w którym - jak mówił - największą przewagę miała lewica. - I ten wyrok stał się powodem, albo pretekstem do gwałtownych wystąpień społecznych, wystąpień przebiegają w szczególnej sytuacji. Mamy ciężkie stadium epidemii Covidu, a demonstrację będą kosztowały życie wielu ludzi - podkreślał. Pełne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, publikujemy poniżej:

 

 

Michał Leszczyński | [email protected]

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe