Naciśnięcie przycisku uratuje życie. Powiat kontynuuje program "Opaska Życia"

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wystarczy nacisnąć czerwony przycisk w kształcie serca, żeby wezwać pomoc. Tak działa opaska ratująca życie.

Starostwo Powiatowe w Sandomierzu przedłuża program teleopieki senioralnej, który w naszym powiecie działa od roku. Wtedy Samorząd powiatowy z własnych pieniędzy kupił 50 telefonów komórkowych w komplecie z opaskami. Urządzenia trafiły do osób powyżej 65. roku życia – i tu warunek – samotnie mieszkających, gdzie, w razie potrzeby, nie ma kto wezwać pomocy. Abonament komórkowy również opłacany jest z pieniędzy samorządu.

Jedno z takich urządzeń trafiło do 83-letniego Albina Walskiego z Kępy Nagnajewskiej w gminie Łoniów.

Opiekę nad starszym panem sprawuje jego siostrzenica Maria Polit. Cieszy się, że wuj w razie potrzeby ma możliwość wezwania pomocy.

Jak działa urządzenie? W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, starsza osoba na opasce naciska czerwone serce. Urządzenie, poprzez sieć komórkową, dzwoni do Centrum Operacyjno-Alarmowego Polskiego Centrum Opieki pracującego w systemie dwudziestoczterogodzinnym. W razie konieczności, senior może przekazać informacje o stanie zdrowia lub poprosić o wezwanie pogotowia. W przypadku, w którym osoba zasłabnie, Centrum Operacyjne lokalizuje urządzenie i wysyła pomoc. 

Marcin Piwnik, starosta sandomierski zapewnił, że powiat będzie kontynuował program teleopieki senioralnej. Starosta zaznaczył, że urządzenia tym razem będą przekazywanie dla seniorów odpłatnie, a powiat opłaci abonament. Warunkiem otrzymania sprzętu jest ukończenie 65. roku życia i samotne zamieszkanie. 

Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Świętego Ducha w Sandomierzu widzi wiele plusów opaski połączonej z telefonem. Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

W minionym roku zarejestrowano z naszego powiatu aż dwieście połączeń alarmowych z tego systemu. Dystrybucją urządzeń zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sandomierzu.

Michał Leszczyński | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe