Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Był oskarżony o molestowanie

Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Był oskarżony o molestowanie Fot. PAP / Jacek Turczyk Kard. Henryk Gulbinowicz miał 97 lat.

Podziel się:

Oceń:

Episkopat przekazał informację o śmierci księdza kardynała Henryka Gulbinowicza. Były metropolita wrocławski zmarł w wieku 97 lat.
W pierwszych dniach listopada w ciężkim stanie kardynał Henryk Gulbinowicz trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Hierarcha zmarł dziś, 16 października o godzinie 10.40. Jak poinformowała dyrekcja szpitala przyczyną śmierci kardynała Gulbinowicza było ciężkie zapalenie płuc i niewydolność krążeniowo-oddechowa.
Przypomnijmy, że kardynał Henryk Gulbinowicz został oskarżony o molestowanie i ukrywanie pedofilów. Dopuścił się również czynów homoseksualnych i współpracy z ówczesną Służbą Bezpieczeństwa.
 
Stolica Apostolska po przeanalizowaniu wszystkich zarzutów podjęła decyzję o ukaraniu kapłana. 6 listopada tego roku nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała o nałożonych sankcjach. Kardynał otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Ponadto hierarcha nie zostanie
pochowany w katedrze. Odebrano mu również prawo do nabożeństwa pogrzebowego.
 
Kim był kardynał Gulbinowicz?
 
Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.
W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
 
W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). W 1970 r. otrzymał stanowiska administratora apostolskiego w Białymstoku. W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe