×

POLSKA: Podwyżki nie będzie! Rząd wycofuje się ze swojej decyzji

  • 03.12.2018, 14:12 (aktualizacja 03.12.2018, 14:20)
  • Katarzyna Kaszluga
POLSKA: Podwyżki nie będzie! Rząd wycofuje się ze swojej decyzji Fot. Internet Rząd wycofał się z kontrowersyjnej decyzji podwyżce podatku VAT na leki dla zwierząt.
Podziel się:
Oceń:
Po fali protestów rząd wycofał się ze swojej decyzji na temat podwyżki podatku VAT na leki weterynaryjne. Podatek miał wzrosnąć aż o 15%

Od 2020 roku rząd zamierzał wprowadzić podwyżkę stawki podatku VAT na leki weterynaryjne. W nowelizacji planowano zwiększenie podatku z 8 proc. do aż 23 proc. Wyższe ceny dotknęłyby nie tylko właścicieli zwierząt domowych, ale również producentów, co mogłoby się odbić na cenach mięsa i wyrobów mlecznych.  Resort finansów proponował między innymi zrównanie stawek VAT na różne produkty. 

NSG GROUP
NSG GROUP
NSG GROUP

W efekcie zostałyby obniżone stawki na pieczywo, owoce tropikalne, książki, produkty dla niemowląt, ale także musztardy i przetworzona gałka muszkatołowa. Ale reforma zadziałałaby także w drugą stronę, gdyż szykują się podwyżki i to takie, które mogą dotknąć rolnictwo – mówi Grzegorz Przysucha z PROINVEST Doradztwo Inwestycyjne. 

 

Rząd wprowadzając nowy podatek od leków weterynaryjnych przyczyniłby się do wzrostu cen usług weterynaryjnych, a to  z kolei przełożyłoby się na  drastyczny wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obniżyłoby konkurencyjność świetnie rozwijającego się eksportu żywności dodaje doradca inwestycyjny Karolina Szałas. 

 

Resort finansów zrezygnował z kontrowersyjnego pomysłu


Po fali protestów i obywatelskich inicjatyw jaką wspólnie wykazali się internauci, media oraz gwiazdy, przyniosła spektakularne efekty. 
 

Stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8 proc. – zadeklarował wiceminister finansów Filip Świtała w rozmowie z PAP.

Prezydent Andrzej Duda popierając opinie publiczną również nie zgadza się na wprowadzenie podwyżek podatku.

 

Proszę o wycofanie się z takich pomysłów. Nie zgodzę się na podwyżkę podatku VAT na leki weterynaryjne o 15% – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu.

Choć na razie, to tylko obietnice wykreślenia propozycji wzrostu VAT w ustawie, można spodziewać się, że w obliczu tak ważnej społecznie sprawy, resort się nie wycofa.

 

Katarzyna Kaszluga

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe