Szansa na pomoc de minimis od stycznia

  • 5.12.2018, 19:10 (aktualizacja 05.12.2018 19:21)
  • Katarzyna Kaszluga
Szansa na pomoc de minimis od stycznia Fot. Internet Pomoc de minimis od 1 stycznia 2019 roku ponownie zostanie przywrócona.
Podziel się:
Oceń:
Od stycznia 2019 roku pomoc de minimis w rolnictwie będzie wznowiona! Tak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Będzie można uzyskać pomoc w wysokości maksymalnie 225 700 000 euro!

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o pilne przekazanie informacji, jaki wpływ wykorzystanie przez Polskę w 100 proc. kwoty pomocy de minimis będzie miało na rolników, a także o podjęcie prac, aby zwiększyć tę kwotę. Według KRIR, gospodarze są zaniepokojeni, z powodu braku możliwości skorzystania z preferencyjnej ulgi - zwolnienia z opłat skarbowych oraz preferencyjnego kredytu na zakup ziemi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Rolnicy są rozgoryczeni z powodu tego, że często ich gospodarstwa nie wykorzystały kwoty de minimis, a jednak nie mogą skorzystać z pomocy. Zbliża się również czas na składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego, na które też może zabraknąć limitu" - wskazała KRIR.

W odpowiedzi ministerstwo przypomniało, że zgodnie z przepisami unijnymi całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych.

Jednocześnie łączna kwota tego wsparcia przyznanego w tym czasie przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego (ustalany jest na poziomie 1 proc. rocznej produkcji) - w przypadku Polski 225 mln 700 tys. euro. 

Limit się już wyczerpał więc - jak wskazał resort rolnictwa - udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 r. Według ministerstwa, podejmowane są jednak działania mające na celu zmianę rozporządzenia Komisji Europejskiej w zakresie zarówno zwiększenia limitu krajowego, jak i limitu dla jednego przedsiębiorstwa.

Oficjalny komunikat KRIR cytujemy poniżej:

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie wykorzystania limitu pomocy de minimis, resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z przepisami art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9) całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych.
Jednakże jednocześnie zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie trzech lat podatkowych przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego określonego w tym rozporządzeniu tj. w przypadku Polski 225 700 000 euro. Górny limit krajowy ustalany jest na poziomie 1% rocznej produkcji.
Mając na względzie wykorzystanie ww. limitu krajowego pomocy de minimis w rolnictwie, resort rolnictwa przekazał, że udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 r.
Jednocześnie poinformowano, że podejmowane są działania mające na celu zmianę rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 w zakresie zarówno zwiększenia limitu krajowego jak i limitu dla jednego przedsiębiorstwa.

 

Katarzyna Kaszluga

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe