
Podziel się:
Oceń:
Chodzenie z gwiazdą czy szopką to nasz typowo słowiański zwyczaj. W Polsce powoli zapominany, ale jak mogliśmy się przekonać w Obrazowie wciąż dość dobrze zachowany. I właśnie o to chodzi. Przede wszystkim trzeba wrócić do tradycji i przekazywać ją następnym pokoleniom. A jak wyjaśnia Halina Sadecka, z Akademii Kobiet Twórczych najpiękniejszą polską tradycją związaną z obchodami świąt Bożego Narodzenia jest właśnie wspólne kolędowanie, które ma łączyć i jednoczyć.
Kolędnicy zawsze byli nieodłącznym elementem folkloru ludowego. Wędrowali od domu do domu w okresie od wigilii Bożego Narodzenia do święta Matki Bożej Gromnicznej. Istotę orszaków kolędników znakomicie omówiła podczas spotkania etnograf Irena Godyń.
Piątkowe spotkanie kolędników rozpoczęło się przy budynku „Starej Szkoły” w Obrazowie. Stąd ze szczodrymi życzeniami i kolędą wyruszył wyjątkowy orszak, który odwiedził mieszkańców. Przeszli od domu do domu docierając do pensjonatu „Wojtasówka”, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie przy pysznym poczęstunku. Świętowanie swoją obecnością uświetnił zespól ludowy „Powiślanie” z Koprzywnicy.
Wspólne kolędowanie odbyło się w ramach projektu „Z tradycją mi po drodze – wiem skąd pochodzę”, realizowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Komentarze