×

Zabytkowe Szachy Sandomierskie wzbogaciły Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

  • 01.02.2019, 18:37 (aktualizacja 01.02.2019, 23:00)
  • SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście
Zabytkowe Szachy Sandomierskie wzbogaciły Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Szachy Sandomierskie wreszcie dotarły do Sandomierza. W czwartkowe popołudnie w Muzeum Okręgowym zorganizowano spotkanie, podczas którego omówione zostały najnowsze ustalenia naukowe dotyczące zabytkowego przedmiotu.

Jeden z najważniejszych związanych z Sandomierzem zabytków archeologicznych – Szachy Sandomierskie znalazły się w odpowiednim miejscu. Na podstawie oficjalnego przekazania przez Instytut Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk trafiły na stałe już do zasobów sandomierskiego muzeum. Jak zapewnia dyrektor dr Dominik Płaza szachy już w niedalekiej przyszłości zajmą szczególne miejsce w zamkowych ekspozycjach. Planowane są wystawy tematyczne w salach muzealnych, ale również prezentacja ekspozycji na dziedzińcu.

NSG GROUP
NSG GROUP
NSG GROUP

Jak dodaje dyrektor instytucji tematyka współczesnych szachów również nie zostanie zapomniana. Rozważane są warsztaty szachowe dla wszystkich miłośników tej dziedziny.  

„Styki Kultury – Kultury Styki” to tytuł projektu w ramach którego odbyło się I Spotkanie Naukowe w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Gościem czwartkowego spotkania była Agnieszka Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która przedstawiła najnowsze informacje z zakresu badań w tej szczególnej tematyce jaką są Szachy Sandomierskie.

Przypomnijmy, że te wyjątkowe szachy zostały odkryte w 1962 roku przez ekipę archeologów na terenie osady na wzgórzu Świętego Jakuba w Sandomierzu.

SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe