Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwrot akcyzy za paliwo dla rolników

  • 25.02.2019, 18:39 (aktualizacja 25.02.2019, 19:39)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwrot akcyzy za paliwo dla rolników
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Jeszcze tylko do 28 lutego rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Przypomnijmy, że od stycznia weszły w życie nowe stawki dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Dopłata do 1 hektara wzrosła o 14 złotych. Nowością jest również fakt, że o zwrot mogą ubiegać się również producenci, którzy wykorzystali olej napędowy do chowu lub hodowli bydła. Z kamerą odwiedziliśmy Urząd Gminy w Wilczycach, żeby przekonać się jak wygląda cała procedura składania wniosków od kuchni.

Limit oleju napędowego zużytego na 1 hektar użytków rolnych zwiększył się od 1 stycznia 2019 roku z 86 l do 100 l. Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, który zakupili i wykorzystali do upraw rolnych i hodowli bydła.


Przepisy dotyczące zwrotu regulują przepisy prawne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.  Wysokość dopłat do paliwa rolniczego, jaka będzie przysługiwała rolnikowi, wynika z ilości zużytego przez niego paliwa oraz liczby użytków rolnych, na jakich prowadzona jest aktualna działalność. W zwrocie bierze się również pod uwagę roczny limit zużycia paliwa na 1 ha i stawkę zwrotu akcyzy za ON, która w tym roku wynosi 1 złotych za litr. 


Jak wyjaśnia nam Zygmunt Król z Urzędu Gminy w Wilczycach rolnicy muszą sumiennie zbierać faktury i terminowo złożyć wniosek. Procedura przyznawania zwrotu nie jest długa. Rolnicy z terenu Gminy Wilczyc zgodnie zapewniają, że wszystko idzie sprawnie i rzeczowo. Chociaż bywają też głosy, że mimo zwiększenia dopłaty kwota jest niewystarczająca. 


Jak zwykle bywa kij ma zawsze dwa końce, a racja leży pośrodku. Dlatego nie można pominąć faktu, że rolnicy dostaną znacznie więcej pieniędzy na dopłaty do paliwa rolniczego niż w latach poprzednich. Z założeń do projektu ustawy wynika, że w 2018 roku na ten cel w budżecie przewidziano 860 mln złotych. Natomiast w 2019 roku z budżetu państwa na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wydano 1,632 mld złotych, czyli o ponad 772 mln złotych więcej.

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe