Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Powiatu Sandomierskiego

  • 28.02.2019, 21:24 (aktualizacja 28.02.2019, 21:53)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Powiatu Sandomierskiego
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Już kolejny rok z rzędu mieszkańcy powiatu sandomierskiego mogą korzystać z darmowych porad prawnych w Starostwie Powiatowym. W 2019 roku na terenie powiatu sandomierskiego jest do dyspozycji mieszkańców cztery takie Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. O szczegółach, zasadach i miejscach, gdzie można skorzystać z darmowej pomocy prawnej opowiada Grażyna Szklarska, członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego można skorzystać w sandomierskim Starostwie. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, mieści się na parterze urzędu w pokoju nr 3. Z darmowych porad można korzystać codziennie w godzinach od 7.00 do 11.00 oraz od 12.00 do 16.00. Dodatkowo oprócz punku w Starostwie zostały utworzone również punkty terenowe w Zawichoście i Klimontowie. 


Uruchomienie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej to rezultat ustawy, która zakłada stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej i darmowego poradnictwa obywatelskiego. W punkcie porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni.


Według znowelizowanej ustawy z darmowej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze i które złożyły stosowne oświadczenie.


W ramach bezpłatnej pomocy prawnika można liczyć na to, że prawnik podczas spotkania poinformuje nas o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach lub spoczywających na nas obowiązkach, także w związku z toczącym się już postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym. Zgodnie z ustawą prawnik wskaże też sposób rozwiązania problemu prawnego oraz może sporządzić projekt pisma, z wyłączeniem jednak pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu przed sądem administracyjnym. Ponadto osoba korzystająca z pomocy może być objęta darmową mediacją. Możliwe jest także sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym. 


Jak informuje Grażyna Szklarska ze Starostwa Powiatowego w Sandomierzu każdy mieszkaniec, który będzie chciał skorzystać z pomocy fachowców w dziedzinie prawa będzie mógł to zrobić w godzinach funkcjonowania punktów po wcześniejszym umówieniu się. W tym celu należy zadzwonić pod  podany numer 15 832 32 43. Każdy petent ma również okazję ocenić swoją wizytę w konkretnym punkcie. 

 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Czy skorzystasz z bezpłatnej pomocy prawnej oferowanej przez Powiat Sandomierski?


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe