Strajk nauczycieli trwa. Władze zapewniają, że panują nad sytuacją

  • 09.04.2019, 18:30 (aktualizacja 10.04.2019, 11:52)
  • SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście
Strajk nauczycieli trwa. Władze zapewniają, że panują nad sytuacją
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Zamiast dzwonka na przerwę jest cisza. Cisza na szkolnych korytarzach i puste sale lekcyjne. Jednak ciszy nie ma wśród nauczycieli, którzy od kilku dni już głośno mówią o swoich finansowych potrzebach.

Poniedziałek, 8 kwietnia 2019 roku dla nauczycieli w całym kraju będzie symbolizował pewną graniczną datę. W tym dniu rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, który wprowadził w codzienne funkcjonowanie szkoły niemałe zamieszanie i utrudnienia. Tym bardziej, że zbiegł się terminem z egzaminami gimnazjalnymi. Pedagodzy choć przyszli do pracy, nie prowadzą zajęć dydaktycznych i opiekuńczych. Strajkują nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


W powiecie sandomierskim strajkuje około 70 procent nauczycieli. Jak wyjaśnia nam prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sandomierzu, Krystyna Socha, takiego strajku nie dało się uniknąć, ponieważ już wielokrotnie były podejmowane próby negocjacji z rządem wynagrodzeń, a potrzeby finansowe zarówno nauczycieli jak i pracowników obsługi ciągle rosną. 


Mimo że akcja protestacyjna jest przeprowadzona i koordynowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, to biorą w niej udział również pedagodzy nienależący do ZNP.


W Sandomierzu do strajku przystąpiły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne. Jak zapewnia Janusz Suszyna, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego sytuacja jest opanowana. Szkoły są otwarte, a uczniowie którzy chcą przyjść do szkoły i spędzić w niej czas mogą to zrobić. 


Do akcji protestacyjnej w Sandomierzu oprócz szkół średnich przyłączyły się cztery szkoły podstawowe i pięć publicznych przedszkoli. Strajkuje także większość placówek publicznych w powiecie sandomierskim. W strajku nie biorą udziału tylko szkoły z dwóch gmin – Dwikozy i Obrazów.  


Burmistrz, Marcin Marzec uspokaja, że mimo strajku nauczycieli przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych w Sandomierzu nie jest zagrożone. Natomiast dzieci, których rodzice nie mogą zostawić w domu, mają zapewnioną profesjonalną opiekę w swoich szkołach. Szkoły mogą skorzystać m.in. z pracowników Centrum Usług Wspólnych czy świetlic środowiskowych, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne.


Większość strajkujących nauczycieli ma świadomość, że akcja protestacyjna budzi duże kontrowersje. Jednak jak twierdzi Krystyna Socha każda grupa zawodowa ma prawo do zadbania o swoje potrzeby, a oświata była przez lata pomijana. 


Dotychczasowo prowadzone rozmowy między związkowcami a rządem nie przyniosły zamierzonego skutku.  Na pytanie, ile potrwa strajk, nikt nie umie odpowiedzieć. Nawet nauczyciele. 

 

SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe