Połączyła ich pamięć. Ciekawa akcja w Collegium Gostomianum

  • 16.05.2019, 14:56
  • STV
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Żonkile” tak nazywała się akcja społeczno – edukacyjna, która odbyła się w sandomierskim Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum. Uczniowie wspólnie z nauczycielami na ten dzień przygotowali bogaty program wydarzenia.

W związku z kolejną rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej uczniowie podjęli się zorganizowania akcji „Żonkile”. Jak mówią przede wszystkim chodzi o pamięć. 


Istotę zorganizowania tej ciekawej akcji wyjaśniła Barbara Tęgiewicz, zastępca dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. Podkreśliła również, że sandomierska szkoła od samego początku jest otwarta na różne wyznania i narodowości, a nauczyciele nadal na pierwszym miejscu stawiają pamięć o bohaterach i ofiarach. Dobrym przykładem jest właśnie wczorajsza akcja. 


Waldemar Białousz, nauczyciel historii dodaje natomiast, że tego typu akcje są bardzo potrzebne. Jak mówi uwrażliwiają młodzież na zło, które kiedyś wyrządziło wiele strat moralnych i nie tylko. A młodzież chętnie bierze w nich udział. 


Zaangażowana w akcję młodzież od rana wręczała swoim kolegom i koleżankom żółte żonkile - symbol wspólnej pamięci. Pod kierunkiem nauczycieli zaprosiła także do kilku wydarzeń. Były okolicznościowe wiersze. W muzycznym punkcie programu znalazła się piosenka „Dziś idę walczyć mamo”. W szkole zorganizowano również wystawę o byłych uczniach Collegium Gostomianum wyznania mojżeszowego "Oni byli naszymi uczniami" oraz wykład na temat warszawskiego i sandomierskiego getta. Obchody zakończyło wspólne zdjęcie z żółtym żonkilem przed budynkiem szkoły.

 

stv_html

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe