×
JERZY ZYLA
JERZY ZYLA
JERZY ZYLA
MICHAL BRAUN
MICHAL BRAUN
MICHAL BRAUN
ANDRZEJ SWAJDA
ANDRZEJ SWAJDA
ANDRZEJ SWAJDA
UJK Sandomierz
UJK Sandomierz
UJK Sandomierz

Ważne rozmowy o Bazylice Katedralnej w Sandomierzu

  • 23.05.2019, 13:23
  • STV
Ważne rozmowy o Bazylice Katedralnej w Sandomierzu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Ważna konferencja odbyła się w środę w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu. Głównym tematem spotkania była sandomierska Bazylika Katedralna: jej historia, sztuka i wyzwania konserwatorskie.

Prace konserwatorskie w świątyni trwają już od kilku dobrych miesięcy. Jak wyjaśnia Ronald Róg, kierownik i wykonawca generalny prac konserwatorskich, ten etap najważniejszego remontu bazyliki będzie zakończony do końca tego roku. Choć jak dodaje i podkreśla to jednak nie koniec, ponieważ wyzwań konserwatorskich na tym obiekcie jest mnóstwo.

NSG GROUP
NSG GROUP
NSG GROUP

Pieniądze na prace konserwatorskie w głównej mierze udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory w pełni udało się dokończyć dwa etapy prac. Jak zapewnia wykonawca, Ronald Róg postępy prac konserwatorskich są duże pomimo wielu konserwatorskich niespodzianek. Szczególnie wykonane prace widać w nawie głównej oraz przy 12 witrażach.

Biskup diecezji, Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że Bazylika Katedralna jest najważniejszym budyniem sakralnym w regionie, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o jej dobro.

W konferencji wzięli udział naukowcy specjalizujący się w sztuce gotyckiej, dokumentacji konserwatorskiej, a także malarstwie ściennym, rzeźbie średniowiecznej oraz heraldyce. W trakcie konferencji i wykładów poruszone zostały również kwestie dekoracji katedry i jej wyposażenia.

stv_html

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe