×
JERZY ZYLA
JERZY ZYLA
JERZY ZYLA
MICHAL BRAUN
MICHAL BRAUN
MICHAL BRAUN
ANDRZEJ SWAJDA
ANDRZEJ SWAJDA
ANDRZEJ SWAJDA
UJK Sandomierz
UJK Sandomierz
UJK Sandomierz

Sandomierski bulwar częściowo podtopiony. W Zawichoście terytorialsi walczą z umacnianiem wałów

  • 24.05.2019, 17:27 (aktualizacja 24.05.2019, 17:38)
  • Katarzyna Kaszluga
Sandomierski bulwar częściowo podtopiony. W Zawichoście terytorialsi walczą…
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Ciągłe opady deszczu spędzają sen z powiek mieszkańcom i służbom ratowniczym w regionie. Z godziny na godzinę niestety sytuacja na Wiśle się pogarsza. Stan wody cały czas się podnosi. W Zawichoście Wisła już przekroczyła stan alarmowy. W Sandomierzu do stanu alarmowego brakuje zaledwie 40 cm.

Choć w Sandomierzu stan alarmowy jeszcze nie został przekroczony, to odpowiednie służby cały czas monitorują poziom wody w Wiśle, ponieważ sytuacja jest niebezpieczna i stwarza zagrożenie. Aktualny poziom wody w Królewskim Mieście osiągnął ponad  560 cm. Fala powodziowa, która będzie przechodzić przez Sandomierz  prognozowana jest w nocy z sobotę na niedzielę. Jednak będzie niższa niż zakładano wcześniej. Wyniesie w granicy 680 cm. 

NSG GROUP
NSG GROUP
NSG GROUP

Bulwar wiślany w Sandomierzu jest częściowo podtopiony jednak jak zapewnia, Marek Chruściel, kierownik obiektów MOSiR-u na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego w Sandomierzu, na razie jest stan ostrzegawczy, a sytuacja na Wiśle jest pod kontrolą. Obiekt nadwiślańskiego bulwaru został zamknięty dla samochodów. Obecnie z bulwaru mogą korzystać piesi, rowerzyści oraz samochody odpowiednich służb.

W południe w sandomierskim starostwie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody Agaty Wojtyszek. Jak do tej pory sztab służb zabezpieczających wały przeciwpowodziowe przed wylaniem został skierowany na teren gminy Zawichost, gdzie stan alarmowy został już przekroczony. Strażaków wspomagają w działaniach Wojska Obrony Terytorialnej. 

O aktualnej sytuacji w regionie i zagrożeniach zaraz po zakończonym spotkaniu kryzysowym mówił Piotr Cencek z Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Jak zapewnia jednak st. bryg. Robert Sabat, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej sytuacja jest opanowana, a mieszkańcom zagrożonych powodzią terenów nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak dodaje st. bryg. Robert Sabat nie powinna powtórzyć się również  krytyczna sytuacja z 2010 roku.

Służby potwierdzają, że na sobotnią fale kulminacyjną są odpowiednio przygotowane i trzymają rękę na pulsie, jednak to nie zmienia faktu, że mieszkańcy obserwując sytuacje są mocno zaniepokojeni. Czy wały wytrzymają? To pytanie pozostanie jak na razie bez odpowiedzi.  

Katarzyna Kaszluga

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe