Marsz dla życia, Papamobile, uroczysta Msza Święta i setki wiernych. Tak Sandomierz uczcił 20. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II

  • 10.06.2019, 16:57 (aktualizacja 11.06.2019, 14:21)
  • STV | Telewizja Sandomierz
Uroczyste obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Sandomierzu
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

To już 20 lat od momentu, gdy podczas swojej siódmej pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku papież Jan Paweł II odwiedził diecezję sandomierską. W równie upalny dzień, 12 czerwca setki wiernych zgromadziły uroczystości na sandomierskich Błoniach. W 20. Rocznicę wizyty papieża w Sandomierzu wrócono pamięcią do tych wyjątkowych wydarzeń.

Podobnie jak wtedy w uroczystości wzięło udział tysiące wiernych. Nie zabrakło również wojska, policji i innych służb zapewniających bezpieczeństwo. W poszczególnych lożach zasiedli przedstawiciele różnych środowisk. Byli reprezentanci parlamentu, władze samorządowe oraz pielgrzymi z całej Polski. W uroczystościach uczestniczyło wielu przedstawicieli duchowieństwa, liczne poczty sztandarowe oraz chóry parafialne, które uświetniły swoimi występami niedzielne wydarzenie.

Uroczyste obchody diecezjalne rozpoczął Marsz dla Życia i Rodziny. Prawie półtora tysiąca osób z kolorowymi flagami, balonami i chorągiewkami mówiąc głośnio, że rodzina jest najważniejsza i podkreślając jej znaczenie przeszła ulicami Sandomierza. W wydarzeniu udział wzięli wierni z całej diecezji, do których przyłączyli się również uczestnicy Spotkania Młodych.  Marsz poprowadził biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. 

Biskup-senior Edward Frankowski podkreślił, że organizowany Marsz dla Życia i Rodziny stanowi w pewnym sensie mobilizację wszystkich wiernych z diecezji, którzy zauważyli, że rodzina jest podstawą wszystkiego. Jak dodał więź która towarzyszy więzi rodzinnej, powinna funkcjonować we wszystkich sferach życia. 

W marszu wzięły udział całe rodziny, ale również Rycerze Kolumba, przedstawiciele stowarzyszeń rodzin katolickich, katolickich centrów pomocy rodzinie, duchowni i wierni. Przy rytmach orkiestr, które prowadziły tłum wiernych był również papamobile, którym przed 20 laty poruszał się Jan Paweł II podczas pielgrzymki w Sandomierzu. Pojazd Jana Pawła II, który przybył na sandomierskie uroczystości został odtworzony na oryginalnych częściach. Jak mówi właściciel pojazdu, Marek Adamczyk praca nad rekonstrukcją samochodu, nie była łatwa i trwała około trzech lat. 

Uczestnicy marszu dotarli na błonia, gdzie wzięli udział w uroczystej mszy papieskiej z okazji 20. rocznicy pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Sandomierza, na którą przybyło kilka tysięcy osób. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa drużyny z poszczególnych dekanatów mogły sprawdzić swoją wiedzę o świętym Janie Pawle II. Najlepsza okazała się drużyna z dekanatu Sandomierz. Drugie miejsce zdobyli przedstawicie dekanatu Raniżów, trzecie natomiast zajęła drużyna ze Staszowa. 

Witając przybyłych na wydarzenie wiernych biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślił znaczenie niedzielnego wydarzenia. Przypomniał również, że wspominając wydarzenie, które miało miejsce dwie dekady temu powinniśmy pamiętać o najważniejszych przesłaniach płynących z wizyty Jana Pawła II. 

 

Dziękujemy dzisiaj Bogu Wszechmogącemu za to, że przed 20-laty Duch Święty  posłał nam do Sandomierza św. Jana Pawła II i przemówił przez Piotra naszych czasów. Wspominając tamto wydarzenie, jedyne tego rodzaju w dziejach naszego miasta, chcemy, aby dar wówczas otrzymany zajaśniał nowym blaskiem. Wierzymy, że św. Jan Paweł II, który wielokrotnie modlił się o zstąpienie Ducha Świętego na polską ziemię, będzie nas wspierał swoją modlitwą – powiedział bp K. Nitkiewicz.

Niedzielnemu uroczystemu nabożeństwu przewodniczył abp Henryk Józef Nowacki, Nuncjusz Apostolski, który w trakcie pamiętnej pielgrzymki w 1999 roku towarzyszył papieżowi w Sandomierzu. Wraz z nim Eucharystię sprawowali bp Henryk Tomasik, Biskup Radomski, bp Jan Ozga, biskup diecezji Doumé Abong – Mbang w Kamerunie, bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski, bp senior Edward Frankowski oraz kilkuset kapłanów, którzy przybyli wraz z wiernymi na sandomierskie obchody.

Ten wyjątkowy wczorajszy dzień w Sandomierzu stanowił okazję również do wspomnień, których w ten dzień nie mogło zabraknąć. Biskup senior Edward Frankowski wracając pamięcią do wydarzeń z 1999 roku przede wszystkim zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter wizyty papieża Jana Pawła II. Natomiast bp. Henryk Tomasik w prowadzonej przez siebie homilii wspominał postać świętego Jana Pawła II i jego niebywałą charyzmę budowania wspólnoty. Jak twierdzi wierni zbyt małą wagę przykładają do pontyfikatu naszego papieża i jego nauki. 

Dziś dziękujemy za osobę św. Jana Pawła II, który stał się narzędziem działania Ducha Świętego w jednoczeniu ludzi z Bogiem i między sobą. Był prawdziwym „budowniczym mostów”. On chciał nas bardziej zjednoczyć z Bogiem i nawoływał do jedności między ludźmi opartej na ewangelicznej miłości – mówił bp Henryk Tomasik.

Zakończenie liturgii również owiane było wspomnieniami. Arcybiskup Henryk Józef Nowacki przytoczył osobiste odczucia dotyczące wizyty Ojca Świętego w ojczyźnie. 

– Chciałbym podkreślić, że św. Jan Paweł II jest teraz na pewno obecny tutaj z nami. Sam mówił przecież w Starym Sączu, że „święci nie umierają, święci cały czas żyją swoją świętością” – mówił arcybiskup.

Niedzielne uroczystości rocznicowe były okazją również do podsumowań działalności oraz wspólnego życia razem. Trzysta małżeństw, które w tym roku obchodzą swoją 20. rocznicę zawarcia sakramentu otrzymało okolicznościowe statuetki oraz gratulacje. Jak mówią tyle lat razem to sukces. Wystarczy tylko zrozumienie, wiara i miłość, a wszystko inne już się ułoży.   

Kulminacyjnym i  niezwykle podniosłym momentem wczorajszych uroczystości była gala wręczenia nagrody Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa. Nagroda przez kapitułę została przyznana w trzech kategoriach i miała za zadanie podkreślić zasługi poszczególnych nagrodzonych. W kategorii „Ewangelizacja” za opracowanie materiałów archiwalnych kapituły sandomierskiej oraz za publikację materiałów z zakresu historii Kościoła na Ziemi Sandomierskiej, nagrodzony został prof. dr hab. Feliks Kiryk. W kategorii „Działalność charytatywno-społeczna” nagrodę przyznano Hospicjum św. o. Pio działającemu przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu za niesienie ulgi osobom starszym, samotnym, dotkniętym poważną chorobą. W trzeciej kategorii „Świadectwo życia chrześcijańskiego” nagrodę otrzymała pani Urszula Surma, lekarz z Janowa Lubelskiego, za poświęcenie się na rzecz upowszechniania moralności chrześcijańskiej i pomoc ludziom chorym  poprzez wsparcie materialne  i  duchowe oraz towarzyszenie małżonkom będącym w kryzysie i ich  rodzinom. 

Wydarzenie zakończyło się piknikiem rodzinnym podczas którego szereg atrakcji zagwarantowało wojsko, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Grupa Ratownictwa PCK z Sandomierza.  

 

STV | Telewizja Sandomierz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe