620. Rocznica śmierci Królowej Jadwigi i wyjątkowe uroczystości w Sandomierzu

  • 11.06.2019, 19:47
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
620. Rocznica śmierci Królowej Jadwigi i wyjątkowe uroczystości w Sandomierzu
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek w Sandomierzu odbyły się wyjątkowe uroczystości związane z 620. rocznicą śmierci królowej Jadwigi i 40. rocznicy jej beatyfikacji. Organizatorem tak podniosłych wydarzeń było sandomierskie Liceum Katolickie noszące jej imię oraz Szkoła Podstawowa.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w katedrze, podczas której było można ucałować relikwie świętej królowej Jadwigi. Po liturgii w Domu Katolickim rozpoczęła się kolejna część spotkania, podczas której z okolicznościowym programem artystycznym wystąpiły dzieci i młodzież. 


W ramach wydarzenia przybliżono postać świętej. Każdy mógł wysłuchać ciekawego wykładu dr Romana Chyła, historyka i regionalisty, który podkreśla znaczenie królowej Jadwigi w polityce. Jak twierdzi była dobrym politykiem a jej status jako królowej był bardzo wysoki. Przyczyniała się do minimalizowania napięć pomiędzy Królestwem  Polski, a Zakonem Krzyżackim, a sama osobiście poprowadziła wyprawę na Ruś.


Natomiast biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że święta Jadwiga była wzorem duchowości człowieka świeckiego. Jak podkreślał królowa nie koncentrowała się na sobie, ale znała swoją wartość.


Związek królowej Jadwigi z Sandomierzem, który odwiedzała wielokrotnie potwierdzają dokumenty z XIV wieku, które zachowały się w archiwum katedralnym.

 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe