Piknik Rycerski i Gala "Kryształowego Berła" odbyła się w Ossolinie w gminie Klimontów

  • 03.07.2019, 15:33 (aktualizacja 03.07.2019, 16:02)
  • SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście
Piknik Rycerski i Gala "Kryształowego Berła" odbyła się w Ossolinie w…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

I stało się! Ossolińskie „Kryształowe Berło” już po raz kolejny zostało przyznane podczas uroczystej gali. Tym razem otrzymał nagrodę odtwórca wybitnych ról w filmach historycznych Andrzej Seweryn.

W Ossolinie to już chyba tradycja. Po raz ósmy koło Klimontowa odbył się Piknik Rycerski organizowany przez Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin”. Jak wyjaśniają organizatorzy główne założenie jest takie, żeby przypominać to co najważniejsze w historii rodu Ossolińskich. W pięknej scenerii Piknik Rycerski rozpoczął się Mszą Świętą w miejscowej kaplicy. Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród im. Jerzego Ossolińskiego, którymi honorowano osoby i instytucje wnoszące wkład w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Ossolina. A tegoroczna nagroda trafiła do Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie, parafii pw. Wniebowzięcia Maryi w Goźlicach. Nagrodę otrzymała również jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Wilkowice – Ossolin.  


Niedzielne wydarzenie umiliły pokazy bractw rycerskich, występy artystyczne oraz bogaty program zabawy. Głównym punktem imprezy jednak było wręczenie nagrody „Kryształowego Berła”. Nagroda została ustanowiona w 2013 roku i od tej pory trafia do gwiazd polskiego kina za wybitne role aktorskie w filmach historycznych i kostiumowych. W tym roku laureatem tego plebiscytu został Andrzej Seweryn. Rafał Staszewski, organizator wydarzenia przyznaje, że wybór konkretnej roli do nagrody nie był łatwy, dlatego kapituła konkursu postanowiła nieco poszerzyć zakres ról za który aktor został nagrodzony. 


- Nagroda Kryształowego Berła została ustanowiona kilka lat temu. Idea, która nam przyświecała  była taka, by honorować tym wyróżnieniem gwiazdy polskiego kina za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych. Do tej pory Kryształowe Berło przyznawaliśmy zawsze za jedną, konkretną kreację aktorską. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy odstąpić od tej zasady, ponieważ Andrzej Seweryn ma w swoim bogatym dorobku tak ogromną ilość prawdziwych pereł aktorskiego kunsztu, że wybranie jednej tylko roli okazało się po prostu niemożliwe. Ostatecznie wybraliśmy cztery, ale równie dobrze mogłoby być ich jeszcze więcej - podkreślał Rafał Staszewski.


Aktora uhonorowano za rolę za rolę sędziego w filmie „Pan Tadeusz”, zaprezentowanie postaci Jana Wiśniowieckiego w filmie „Ogniem i Mieczem”, rolę rejenta Milczka w ekranizacji „Zemsty”, rolę kard. Stefana Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca” oraz rolę Jana Morsztyna w filmie „Bitwa pod Wiedniem”. Aktor odbierając nagrodę dziękował organizatorom wydarzenia za troskę o pamięć przypomniał również jak wyglądały przygotowania do tych historycznych ról. 


 - Do każdej roli, nawet nie historycznej przygotowuję się z takim samym zapałem, z taką samą uczciwością, zaangażowaniem i nie ma ról w moim życiu, które byłyby nieważne – podkreślał Andrzej Seweryn - Tak naprawdę wszystko co grałem na ekranie było już zapisane przez Mickiewicza. Na tym też, moim zdaniem polega służba autorowi, żeby przekazać widzom to co on sam zapisał, jak wykreował tę postać – dodaje aktor.


Piknikowi towarzyszył Międzynarodowy Bieg Rycerski oraz finał wojewódzki Konkursu Pięknego Czytania.

 

SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe