Debata o stanie oświaty w powiecie sandomierskim. Jaki jest problem i w jakim kierunku należy zmierzać?

  • 20.07.2019, 15:36
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Debata o stanie oświaty w powiecie sandomierskim. Jaki jest problem?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rozmawiali o oświacie i jej dotkliwych problemach. W sandomierskiej Bursie Szkolnej spotkali się w piątek przedstawiciele różnych instytucji, aby podczas spotkania ustalić wspólną drogę rozwoju oświaty. W debacie wzięli udział dyrektorzy szkół średnich z regionu, kierownicy jednostek samorządu terytorialnego, jednostek kultury oraz funkcjonariusze policji.

Kierunki rozwoju działalności oświatowej szkół powiatu sandomierskiego, to główny temat piątkowego spotkania, którego celem było przede wszystkim opracowanie wspólnych kierunków wszelkiej działalności oświatowej. Jak uważa Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski podstawą jest odpowiedni rozwój oferty i atrakcyjność placówek, która przełoży się na zainteresowanie młodzieży sandomierskimi szkołami. Jak dodaje ważną kwestią jest również stworzenie strategii rozwoju nie tylko dla szkół zawodowych.


Janusz Suszyna, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu natomiast zauważa, że na obecny stan oświaty wpływa wiele kwestii, które należy analizować. A takie spotkania właśnie temu służą, aby wypracować pewne działania jakie trzeba podjąć w ramach szeroko rozumianej oświaty. 


Debatę rozpoczął wykład „Szkoła jako organizacja ucząca się” dr Ewy Szumilas z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którego prelegentka zauważa potrzebę wkroczenia otwartości, nowoczesności i innowacyjności do szkół. 


Podobnego zdania jest również dr Małgorzata Makowska – Brzychczyk, dziekan sandomierskiego Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która w debacie poruszyła wiele ważnych aspektów. Jednym z nich był ten, że szkoła to nie tylko mury, ale przede wszystkim ludzie. Według dziekan wprowadzenie większej autonomiczności szkół również wpłynęłoby pozytywnie na proces nauczania. 


Piątkowa debata pozwoliła dostrzec wielkość problemów oświatowych w regionie. Wśród najczęściej wymienianych problemowych kwestii było finansowanie i depopulacja szczególnie zauważona w mniejszych miejscowościach. 


Pomysłów na poprawę sytuacji również było wiele. Najistotniejszy aspekt to przede wszystkim ciągłe wzbogacanie oferty edukacyjnej i unowocześnianie bazy edukacyjnej. Według uczestników ważne jest również doskonalenie kadry, doradztwo personalne oraz partnerstwo i współpraca  różnych środowisk. 


Z czym zgodził się Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Kacper Płaza, który dostrzegł potrzebę zaangażowania zaprzyjaźnionych instytucji w proces nauki. 
Jak uważa Krzysztof Zieliński, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w przyszłości należałby się zastanowi również nad procesem egzaminowania. Według dyrektora dużo pozytywów przeniosłaby samodzielna organizacja zajęć. 


Piątkowe spotkanie według organizatorów było pierwszym krokiem do wypracowania odpowiednich działań, które lokalnie przyczynią się do odpowiedniego rozwoju oświaty w regionie. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe