Przyjedź mamo na przysięgę... Żołnierze WOT uroczyście złożyli wojskową przysięgę w Sandomierzu

  • 22.07.2019, 15:39
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Przyjedź mamo na przysięgę... Żołnierze WOT uroczyście złożyli wojskową…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Prawie pięćdziesięciu żołnierzy w obecności zaproszonych gości oraz swoich najbliższych na placu apelacyjnym 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego złożyło w sobotę uroczyście wojskową przysięgę. Tym samym potwierdzili swoją gotowość do służby w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej imienia Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „NURT”.

Sobotnie wojskowe uroczystości poprzedziła msza święta w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu. Po nabożeństwie ulicami Sandomierza przeszła wojskowa defilada, która zakończyła się na terenie 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, gdzie odbywała się druga część uroczystości. 


Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Piotr Wawrzyk uczestniczący w uroczystości powiedział, że Wojska Obrony Terytorialnej są  odpowiedzią na nowe potrzeby. Jak dodał powstanie WOT było spowodowane licznymi zmianami w geopolityce i pojawieniem się nowych wyzwań. 


Nowi żołnierze swoje ślubowanie złożyli na sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, którego przekazanie odbyło się podczas sobotnich uroczystości. Brygadier Adam Bidas, dowódca sandomierskich strzelców, wyraził nadzieję, że sztandar, który był tak długo wyczekiwany, będzie miał wyjątkowo duże znaczenie dla żołnierzy.


Płk Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspomniał, że uroczystość przysięgi żołnierzy WOT są symbolicznym powrotem do tradycyjnych przysięg, które niegdyś odbywały się w wojsku.  


Uroczystość, w której  oprócz rodzin i najbliższych młodych żołnierzy wzięli udział także parlamentarzyści, przedstawiciele dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz władz samorządowych regionu, była zwieńczeniem szesnastodniowych zmagań żołnierzy w ramach szkolenia podstawowego. A szkolenie choć podstawowe łatwe nie było. Na śmiałków czekały  przede wszystkim ćwiczenia z taktyki, strzelania, pierwszej pomocy na polu walki i terenoznawstwo. 


Po szkoleniu i złożonej przysiędze żołnierze przystąpią już do swoich zadań, które w naszym regionie będą skupione przede wszystkim na pomocy mieszkańcom, wspieraniu potrzeb lokalnej społeczności i szkoleniom. Płk Artur Barański wyjaśnia również, że sandomierscy terytorialsi muszą być również gotowi na zagrożenia, które niesie ze sobą Wisła. 


A jak mówili nam przed kamerą żołnierze WOT żadne zagrożenie im nie straszne. Swoje wstąpienie w szeregi motywują chęcią sprawdzenia siebie i swojej siły oraz odwagi, jak również chęcią pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. 


Uroczystości dopełniła asysta honorowa oraz towarzystwo muzyków Orkiestry Wojskowej z Krakowa. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa sprzętu bojowego będącego na wyposażeniu 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej imienia Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „NURT” oraz poczęstunek wojskową grochówką. Sobotnia przysięga to już piąte z kolei ślubowanie żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która w sumie liczy ponad 700 osób.

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Zdjęcia (62)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 29.07.2019, 21:38
Placu apelacyjnym hehehe ;-)

Pozostałe