Rozkopana ziemia. Szczątki ludzkie i szkielet konia znaleziono w Wilczycach

  • 02.08.2019, 12:19 (aktualizacja 02.08.2019, 12:35)
  • Katarzyna Kaszluga
Rozkopana ziemia. Szczątki ludzkie i szkielet konia znaleziono w Wilczycach
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Bogata historia jednej z podsandomierskich miejscowości wciąż zaskakuje archeologów. W Wilczycach po raz kolejny odkryto niezwykłe i unikatowe miejsca neolitycznych pochówków.

Archeologiczne wykopaliska w Wilczycach, w przeciwieństwie do odkryć nie stanowią żadnej sensacji dla mieszkańców oraz przybyłych badaczy. Jak  wyjaśniają prowadzone badania są kontynuacją wcześniejszych badań, które rozpoczęły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.  

Tegoroczne prace archeologów podobnie jak w latach poprzednich zaskakują. Najnowszym odkryciem podczas prowadzonych badań  są szczątki konia z końcowego okresu neolitu. Na stanowisku udało się odkryć także grób zbiorowy kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu. Badaczom udało się natrafić również na kolejne piecowiska, które według dr Tomasza Boronia z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk mogą świadczyć o tym, że kilka tysięcy lat wcześniej istniała w tym miejscu osada przemysłowa, a nie jak przypuszczano wcześniej rolnicza. 

W archeologiczne poszukiwania co roku chętnie włączają się studenci. Dla nich to ciekawa przygoda, ale jak zapewniają przede wszystkim chodzi o poznanie historii i odkrywanie tego, o czym na studenckich wykładach można tylko posłuchać. 

W trakcie poprzednio prowadzonych badań archeologom udało się natrafić na znaleziska kultury magdaleńskiej. Badacze znaleźli tam niespotykane wcześniej na ziemiach polskich figurki Wenus, wykonane z krzemienia oraz jeden z najbogatszych grobów w Europie Środkowej datowany na trzecie tysiąclecie przed naszą erą. Niezwykłym odkryciem był również pochówek dziecka. 

Badania na stanowisku w Wilczycach będą prowadzone jeszcze przez kilka najbliższych lat, ponieważ jak wyjaśnia Tomasz Boroń teren archeologicznie jest bardzo ciekawy, a odkrycia są unikatowe nawet w skali Europy.  

Wyniki prac dotyczące podsandomierskich odkryć publikowane były w najważniejszych światowych czasopismach naukowych. Tegoroczne wykopaliska w Wilczycach zakończą się w połowie sierpnia.

 

Katarzyna Kaszluga

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe