Wody Polskie kontra przerwana inwestycja i milionowe zaległości

  • 07.08.2019, 13:13 (aktualizacja 07.08.2019, 16:58)
  • STV | Telewizja Sandomierz
Wody Polskie kontra przerwana inwestycja i milionowe zaległości
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

O nieciekawej sytuacji mieszkańców Andruszkowic oraz o przerwanych pracach inwestycyjnych związanych z upadłością firmy Energopol Szczecin, która była głównym wykonawcą zadania „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” informowaliśmy we wcześniejszych reportażach. Dramatyczna sytuacja mieszkańców, ale i podwykonawców, którzy za wykonane usługi nie otrzymali swojego wynagrodzenia może się niebawem uspokoić. Wczoraj podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu padły pierwsze deklaracje ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Inwestycję pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do tej pory realizowało konsorcjum spółek Energopol Szczecin oraz Melbud z Grudziądza. Niestety w trakcie trwania inwestycji pierwsza z firm złożyła wniosek o upadłość. W skutek czego, prowadzone prace zostały przerwane. Rozkopane wały spędzały sen z powiek mieszkańcom, których gospodarstwa podczas długotrwałych deszczy mogą zostać podtopione. Zaniepokojeni byli również właściciele lokalnych firm, czyli podwykonawcy zlecenia, którzy za wykonane prace nie otrzymali dotąd swoich pieniędzy.   

Podczas wczorajszego spotkania przedstawiciele Wód Polskich poinformowali, że przerwane prace w ramach prowadzonej inwestycji zostaną już niebawem wznowione, a zaległości finansowe uregulowane. Dokończeniem inwestycji zajmie się firma Melbud z Grudziądza. Deklaracje te złożył zastępca dyrektora departamentu ochrony przed powodzią i suszą PGW ”Wody Polskie” Wojciech Skowyrski.

Mimo zapewnień inwestora przedstawiciele firm z regionu mają obawy, o to, że zaległości nie zostaną wypłacone. Według szacunków obecne zobowiązania wobec podwykonawców ze strony firmy Energopol Szczecin wynoszą około trzech milionów złotych. 

W pomoc mieszkańcom i inwestorom włączył się starosta sandomierski, Marcin Piwnik, który apelował o pozytywne dla wszystkich stron tej sytuacji rozwiązanie. 
 
Podczas wczorajszego spotkania aspekt bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poruszył również burmistrz Marcin Marzec. 

Kolejne spotkanie z przedstawicielami Wód Polskich po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przeniesieniem kontraktu i zobowiązań odbędzie się 5 września 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu.  
Prowadzona inwestycja finansowana jest ze środków pozyskanych z pożyczki Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa. W obrębie zadania realizowane są inwestycje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miasta Sandomierz oraz okolicznych miejscowości. 

STV | Telewizja Sandomierz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe