×
JERZY ZYLA
JERZY ZYLA
JERZY ZYLA
MICHAL BRAUN
MICHAL BRAUN
MICHAL BRAUN
ANDRZEJ SWAJDA
ANDRZEJ SWAJDA
ANDRZEJ SWAJDA
UJK Sandomierz
UJK Sandomierz
UJK Sandomierz

190 zabytkowych monet trafiło do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

  • 03.09.2019, 12:23
  • SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście
190. zabytkowych monet trafiło do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wzbogaciło się o 190 zabytkowych monet. Wśród przekazanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach numizmatów szczególnie cenne są dwa denary Bolesława Krzywoustego z XII wieku oraz moneta rzymska z I wieku naszej ery.
Niecodziennego znaleziska dokonali członkowie Grupy Poszukiwaczy działającej przy Stowarzyszeniu „Szansa”. Monety udało się odnaleźć w okolicach Ożarowa i Sandomierza. Ciekawostkę dotyczącą znaleziska przekazał podczas konferencji prezes Stowarzyszenia Wojciech Rudziejewski – Rudziewicz, który przyznał, że odkrycie denarów było przypadkowe i nastąpiło na jednym z pól w Gierlachowie.
 
Pozostałe monety to już tzw. skarb z Janikowa, miejscowości koło Ożarowa. Składa się na niego ponad 180 monet, głownie srebrnych, w których przeważają tzw. półtoraki. Według dr Marka Florka z sandomierskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków kolekcję znaleziono w miejscu, gdzie od XVI wieku w Janikowie istniała karczma lub zajazd. Jak dodał znalezisko jest bardzo interesujące, a jego występowanie jest rzadkością
 
Dyrektor instytucji dr Dominik Kacper Płaza, podkreślił istność znaleziska, które wzbogaciło zabytkowe nabytki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Jak powiedział jesienią w pierwszej kolejności ekspozycję wzbogacą denary Bolesława Krzywoustego. Natomiast na początku przyszłego roku zostaną wystawione pozostałe zabytki numizmatyczne.
Denary zostały znalezione kilka miesięcy temu natomiast skarb z Janikowa został odkryty w ubiegłym roku.
SandomierzTV.pl - Twoja telewizja w Twoim mieście

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe