190 zabytkowych monet trafiło do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

  • 03.09.2019, 12:23
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
190. zabytkowych monet trafiło do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wzbogaciło się o 190 zabytkowych monet. Wśród przekazanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach numizmatów szczególnie cenne są dwa denary Bolesława Krzywoustego z XII wieku oraz moneta rzymska z I wieku naszej ery.
Niecodziennego znaleziska dokonali członkowie Grupy Poszukiwaczy działającej przy Stowarzyszeniu „Szansa”. Monety udało się odnaleźć w okolicach Ożarowa i Sandomierza. Ciekawostkę dotyczącą znaleziska przekazał podczas konferencji prezes Stowarzyszenia Wojciech Rudziejewski – Rudziewicz, który przyznał, że odkrycie denarów było przypadkowe i nastąpiło na jednym z pól w Gierlachowie.
 
Pozostałe monety to już tzw. skarb z Janikowa, miejscowości koło Ożarowa. Składa się na niego ponad 180 monet, głownie srebrnych, w których przeważają tzw. półtoraki. Według dr Marka Florka z sandomierskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków kolekcję znaleziono w miejscu, gdzie od XVI wieku w Janikowie istniała karczma lub zajazd. Jak dodał znalezisko jest bardzo interesujące, a jego występowanie jest rzadkością
 
Dyrektor instytucji dr Dominik Kacper Płaza, podkreślił istność znaleziska, które wzbogaciło zabytkowe nabytki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Jak powiedział jesienią w pierwszej kolejności ekspozycję wzbogacą denary Bolesława Krzywoustego. Natomiast na początku przyszłego roku zostaną wystawione pozostałe zabytki numizmatyczne.
Denary zostały znalezione kilka miesięcy temu natomiast skarb z Janikowa został odkryty w ubiegłym roku.
SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe