Gminy powiatu sandomierskiego jako pierwsze w województwie wdrażają system teleopieki senioralnej

  • 07.10.2019, 17:41 (aktualizacja 07.10.2019, 17:45)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Gminy powiatu sandomierskiego jako pierwsze w województwie wdrażają system…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W regionie ruszył już pilotażowy program „Włączenia mieszkańców Powiatu Sandomierskiego do krajowego systemu samorządowej teleopieki powszechnej”. Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego włodarze poszczególnych gmin z regionu, którzy zadeklarowali udział w tym projekcie odebrali przygotowane pakiety zestawów, które już nie długo trafią do seniorów, aby pomóc w sytuacji zagrożenia.

Program, którego realizatorem i pomysłodawcą jest samorząd powiatowy wraz dyrekcją sandomierskiego szpitala jest jedynym w województwie świętokrzyskim. Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski wyjaśnia, że potrzeba wdrożenia takiego pilotażowego projektu była bardzo zauważalna. Jak dodaje program już początkowym etapie cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. 

Specjalny zestaw składa się z tzw. „opaski życia” i telefonu komórkowego. Urządzenia te mają za zadanie pomóc i dać techniczne wsparcie seniorom po 65 roku życia. Krzysztof Bruski, prezes spółki Polskie Centrum Opieki, które zapewnia pakiety urządzeń mówi, że droga wdrożenia takiego pilotażowego programu była trudna ze względu na techniczne umiejętności seniorów. Jednak świadomość społeczna w tym aspekcie cały czas się zwiększa. 

Powiat na chwilę obecną zakupił 50 zestawów, których koszt wynosi około 15 tysięcy złotych. Dziś w Starostwie Powiatowym odbyło się przekazanie zestawów oraz podpisanie stosownych porozumień, dzięki którym samorządy otrzymają po kilka sztuk  tych technicznych urządzeń. 
O tym, że prowadzenie programu w regionie przyniesie duże korzyści związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa wśród seniorów mówił wójt gminy Klimontów, Marek Goździewski. 

Dobrze inicjatywę ocenia również Robert Paluch, wójt gminy Wilczyce. 

Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy natomiast w swojej wypowiedzi zwraca uwagę na obecne wskaźniki demograficzne, które również w znacznym stopniu wpłynęły na potrzebę realizacji tego programu.

Rekrutacją osób, które chcą przystąpić do programu na terenie poszczególnych gmin zajmują się pracownicy opieki społecznej. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe