Prezentacja książki "Miasto movie o tradycji" finałem projektu etnograficznego

  • 16.10.2019, 14:49
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Prezentacja książki "Miasto movie o tradycji" finałem projektu etnograficznego
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Miasto movie o tradycji – obrzędy, zwyczaje i tradycje ludowe w przestrzeni miejskiej Sandomierza, Zawichostu i Koprzywnicy”, jednym słowem ciekawy projekt etnograficzny realizowany przez sandomierskie Muzeum Okręgowe można uznać za oficjalnie zakończony. Uroczysta gala podsumowująca odbyła się w sobotnie popołudnie na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Zakończony projekt opierał się głównie na badaniach etnograficznych, których zadaniem było przygotowanie dokumentacji wybranych zakresów niematerialnego dziedzictwa regionu Ziemi Sandomierskiej. Jak wspomniała podczas zakończenia projektu pomysłodawczyni projektu Kinga Kędziora – Palińska efektem prowadzonych  przez wolontariuszy prac jest opracowana książka nosząca dumny tytuł projektu.


Dyrektor Muzeum Okręgowego, dr Dominik Kacper Płaza podkreślił natomiast międzypokoleniowy aspekt integracyjny realizowanego projektu. 


Niezwykle ciekawym elementem prowadzonych badań były rozmowy. W rolę badaczy wcieliła się młodzież szkolna z miejscowości objętych projektem. Natalia i Wiktoria, uczestniczki projektu zwracają uwagę na olbrzymie korzyści jakie przyniosło im uczestnictwo w tej ciekawej inicjatywie. Szczególnie ważne było to, że młodzież mogła poznać historię swoich miejscowości, w której jeszcze wiele tajemnic się kryło. 


Sobotnią uroczystość  swoim występem uświetniły panie z zespołu Linowianki z gminy Zawichost, które również wzięły udział w realizowanym projekcie. 
Oprócz podsumowań w sobotę na Zamku Królewskim był także czas na artystyczne doznania, podczas których na scenie zaprezentowały się regionalne zespoły ludowe z Koprzywnicy i Zawichostu. Miłym akcentem był również słodki poczęstunek tradycyjnymi szczodrokami.  


Etnograficzny projekt był realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura ludowa i tradycyjna.

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe