BONUM PUBLICUM - Nagroda Miasta Sandomierza przyznana!

  • 21.10.2019, 14:57
  • STV
BONUM PUBLICUM - Nagroda Miasta Sandomierza przyznana!
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Niedziela na sandomierskim Zamku Królewskim minęła pod znakiem uroczystej gali związanej z przyznaniem „Bonum Publicum - Nagrody Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego".

Jednym z najważniejszych punktów wczorajszego wydarzenia był moment nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Ten zaszczytny tytuł otrzymał Aleksander Patkowski. Wręczenie specjalnego dokumentu córce bohatera prof. Hannie Patkowskiej poprzedziła specjalna okolicznościowa mowa. 


Organizatorem konkursu od pierwszej jego edycji jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. W ostatnich latach do współpracy włączył się również sandomierski magistrat. Burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec podczas niedzielnej uroczystości  przyznał, że plebiscyt ma celu odpowiednie docenienie i popularyzację wartości całego regionu, ale w szczególności kultury i tradycji małych ojczyzn.  


Nagrodę przyznawano w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich docenione zostało Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, któremu wyróżnienie wręczono za specjalne dokonania w zakresie kultury, a także utrwalanie tradycji i pamięci historycznej. W drugiej kategorii laureatem został ks. dr Bartłomiej Krzos, który nagrodę otrzymał za publikację „Przewodnik po dziejach Diecezji Sandomierskiej. Wspólna historia ziem dzisiejszej Ziemi Sandomierskiej w świetle współczesnych opracowań".


W tym roku na konkurs wpłynęło sześć prac. Krzysztof Burek, redaktor Zeszytów Sandomierskich podkreślił ogólnopolski wymiar plebiscytu.  


Jak co roku nagrodę Bonum Publicum przyznano również w kategorii uczniów szkól średnich. Pierwsze miejsce zdobyła praca Mai Nowak i Sylwii Kubik z LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. 


Podobnie jak w poprzednich piętnastu edycjach plebiscytu wśród znamienitych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli instytucji kulturalnych, radnych i reprezentantów duchowieństwa. Wśród publiczności znaleźli się również rodziny laureatów, uczniowie sandomierskich szkół oraz mieszkańcy Królewskiego Miasta. 

 

stv_html

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe