Sandomierz uczcił 101. rocznicę odzyskania niepodległości

  • 12.11.2019, 16:42 (aktualizacja 12.11.2019, 16:56)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Sandomierz uczcił 101. rocznicę odzyskania niepodległości
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Sandomierz uczcił 101.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a na jego ulicach pojawiło się setki mieszkańców zjednoczonych wokół wolnej i suwerennej Polski.

Biel i czerwień wczoraj zagościły w sercach wszystkich Polaków. Data 11 listopada corocznie staje się coraz bardziej symboliczna a wszyscy Polacy pokazują, że ten dzień to jeden z najważniejszych dla Polski dni w roku. To właśnie 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli i podziałów Polska odzyskała swoją wolność. 


Wczoraj Sandomierz i jego mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że pamiętają i uroczyście uczcili 101. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Królewskim Mieście rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Po uroczystym nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście formacji kawaleryjskiej, szwadronu Ułanów Jazłowieckich i członków Chorągwi Ziemi Sandomierskiej  oraz sandomierskiej Orkiestry Dętej przenieśli się przed Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów na Cmentarzu Katedralnym. To właśnie w tym miejscu, każdego roku odbywają się  główne uroczystości przypominające, że wolność nie jest dana raz na zawsze.


I tak było również w tym roku. Podczas uroczystości nie zabrakło modlitwy i apelu poległych, który przypomniał o wszystkich bohaterach zasłużonych dla Polskiej wolności. Takich podniosłych i widowiskowych momentów było w Sandomierzu znacznie więcej. Oddano salwę honorową, a okolicznościowy pomnik przyozdobił się wieloma biało-czerwonymi wiązankami. Delegacje oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Sandomierza na znak pamięci zapalili również znicze.  


Znaczenie święta niepodległości w swoich przemówieniach podkreślali przedstawiciele władz samorządowych, posłowie, działacze oraz duchowni. Natomiast starosta sandomierski, Marcin Piwnik przypomniał, że  do suwerenności, którą Polacy otrzymali w 1918 roku należy podchodzić z odpowiednim szacunkiem i odpowiedzialnością. 


Do zgromadzonych zwrócił się również Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, który poruszył ważny aspekt lokalnego patriotyzmu. 


W Sandomierzu 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zakończyła się na placu przed Starostwem Powiatowym, gdzie odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu chóru uczniów II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki i pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Na wszystkich czekała również  rozgrzewająca wojskowa grochówka i rogale świętomarcińskie. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Zdjęcia (33)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe