Klimontów: Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Cmentarzu Legionistów

  • 12.11.2019, 18:18 (aktualizacja 13.11.2019, 13:45)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Klimontów: Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Cmentarzu Legionistów
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Niezwykle patriotycznie i uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości w gminie Klimontów. Była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, hymn narodowy, okolicznościowe występy artystyczne młodzieży i przemowy oraz składanie wiązanek przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci.

Mimo przenikającego chłodu w Klimontowie patriotyzm wygrał. Dzieci, młodzież, dorośli dosłownie wszyscy uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, podczas której mieszkańcy Klimontowa i okolicznych miejscowości modlili się o Ojczyznę i jej wolność. 


Następnie patriotyczny biało-czerwony orszak spacerując po klimontowskich ulicach zatrzymał się wszędzie tam, gdzie należało oddać hołd i pamięć o wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby Polska była suwerenna. Złożono wiązanki i na znak pamięci zapalono znicze przy pomniku Powstańców Styczniowych i pomniku Antoniego Wiktorowskiego żołnierza Armii Krajowej. Delegacje spotkały się również przy pomniku Walczących o Wolność w latach 1939-1945.


Patriotyczną uroczystość w Klimontowie dopełnił wzruszający program artystyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie, w trakcie którego sala Gminnego Ośrodka Kultury pękała w szwach. 


Mieszkańcy gminy Klimontów równie licznie zebrali się podczas drugiej części uroczystości, która odbyła się na cmentarzu Legionistów Józefa Piłsudskiego w Górach Pęchowskich. To właśnie tam uczczono pamięć poległych legionistów I Kadrowej walczących o Wolność w Bitwie pod Konarami w maju 1915 roku. 


Wójt Klimontowa, Marek Goździewski podkreślił wieloletnią tradycję spotkań i świętowania w duchu lokalnego patriotyzmu. Jak zaznaczył w swoim przemówieniu dziś patriotyzm zmienił nieco swoje znaczenie a Narodowe Święto Niepodległości zmusza do refleksji nad przyszłością i działalnością samorządów. 


O tym, że Narodowe Święto Niepodległości jest świętem niezwykle ważnym i radosnym dla Polaków mówił poseł Marek Kwitek, który przypomniał również olbrzymie znaczenie mieszkańców Klimontowa w walce o niepodległą Polskę. 


W podobnym patriotycznym tonie zwrócił się podczas uroczystości do zgromadzonych również członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Jońca. 


Patriotyczne obchody w Klimontowie zakończyło złożenie przez poszczególne delegacje wiązanek kwiatów przy pomniku Legionistów. Spotkanie przy kuchni polowej umilił koncert pieśni legionowych w wykonaniu zespołu „Wiarus” z Gminnego Ośrodka Kultury. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe