Cmentarz choleryczny w Janowicach odnowiony i poświęcony

  • 13.11.2019, 16:52 (aktualizacja 13.11.2019, 22:07)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Cmentarz Choleryczny w Janowicach odnowiony i poświęcony
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dwustuletni cmentarz choleryczny w Janowicach w gminie Samborzec, który dzięki staraniom miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańców został odnowiony w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości został również oficjalnie poświęcony.

Cmentarz choleryczny w Janowicach to miejsce, gdzie spoczywają szczątki osób, które w 1832 roku zmarły na cholerę oraz szczątki ofiar grypy hiszpanki, która tragicznie dała o sobie znać w 1919 roku. Ze względu na tak okrutną historię tego miejsca i jego wcześniejsze zaniedbanie należało podjąć odpowiednie działania. Radna gminna, Irena Guźla podczas podniosłej niedzielnej uroczystości pod tą zbiorową mogiłą podkreśliła, że jest to cząstka historii tej miejscowości, dlatego właśnie trzeba było to miejsce odnowić. 


O tym, że niedzielna religijno – patriotyczna uroczystość jest niezwykle ważna dla lokalnej społeczności, która chce o swojej historii pamiętać mówił sołtys, Marek Rudkowski. 


Na znak pamięci przy wejściu na cmentarz zamontowano również pamiątkową tablicę, która następnym pokoleniom ma przypominać o tym co wydarzyło się w Janowicach.


Małgorzata Mikus z Koła Gospodyń Wiejskich, które mocno zaangażowało się we wszystkie prace związane z odnową nekropolii dodaje, że głównie chodzi o upamiętnienie tego co najważniejsze. Jak mówi wszystkie prace wymagały dużego wysiłku i sporych funduszy, które udało się pozyskać m.in. z licznych akcji, podczas których KGW sprzedawało swoje rękodzieła i produkty. 


Swoją cegiełkę do odnowy cmentarza dołożyli również mieszkańcy. W ramach prac nie tylko uporządkowano teren cmentarza, ale również wzmocniono skarpę, na której ta nekropolia jest  usytuowana. Poza cmentarzem w ostatnim czasie odnowione zostały również inne figury i krzyże w tej miejscowości, które zostały zaopatrzone również w ochronne daszki. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Zdjęcia (5)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe