Muzeum z nowym partnerem i podwyżki podatku od nieruchomości. Będzie drożej!

  • 30.11.2019, 17:47
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Muzeum z nowym partnerem i podwyżki podatku od nieruchomości. Będzie drożej!
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Kolejne ważne decyzje i wyjątkowo burzliwa sesja. Tak wyglądało piątkowe spotkanie radnych, podczas którego podjęli kilka ważnych uchwał. Decyzje radnych można podsumować stwierdzeniem „będzie drożej”. Radni Sandomierza zdecydowali m.in. o podwyższeniu podatku od nieruchomości, który wzrośnie o 2% oraz zmianie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.

Piątkowa sesja rozpoczęła się od jednogłośnej decyzji radnych o wprowadzeniu nowego współorganizatora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Od stycznia czwartym podmiotem zarządzającym instytucją kulturalną będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja o włączeniu dodatkowego organu do zarządzania sandomierskim muzeum była podyktowana jego trudną sytuacją finansową. Burmistrz, Marcin Marzec podczas wczorajszej sesji podsumował żmudny proces negocjacji pomiędzy instytucjami. 


Dyrektor Muzeum Okręgowego, dr Dominik Kacper Płaza podziękował za zaangażowanie w działania na rzecz poprawy funkcjonowania muzeum. Jak dodał potrzeb jest wiele, ale te dodatkowe fundusze dają szansę na pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych. 


W tym punkcie głos zabrał również radny Andrzej Lebida, który podkreślił, że najważniejsze jest odpowiednie wykorzystanie dodatkowych środków, w taki sposób, aby Muzeum Okręgowe stawiało na rozwój. 


W nowym roku podstawowy budżet muzeum wzbogaci dotacja ministerstwa w wysokości 600 000 złotych. Pozostali współorganizatorzy do funkcjonowania muzeum dołożą 1 400 000 złotych.  


Oprócz spraw związanych z muzeum na ostatniej sesji radni podjęli również decyzję o podwyższeniu podatku od nieruchomości w Sandomierzu, który w przyszłym roku wrośnie o 2 procent. Ten punkt sesji należał chyba do najbardziej burzliwych. Radni mieli do wyboru dwie koncepcje tej uchwały. Koncepcja burmistrza zakładała podwyższenie podatku o 2 procent dla wszystkich podmiotów. Natomiast drugi wariant zgłoszony pod obrady to koncepcja przewodniczącego Rady Miasta, Wojciecha Czerwca, w której proponował pewne wyjątki od reguły. Wyjątkiem miał być między innymi jedyny camping w mieście, któremu stawka podatku zwiększyłaby się o 50 procent. Niestety ten projekt spotkał się z oburzeniem nie tylko radnych, ale również lokalnej społeczności. W tej części głos zabrał właściciel sandomierskiego campingu, który podkreślił, że prowadzona przez niego działalność w miastach turystycznych należy do zadań samorządu, a podwyższenie podatku aż o 50% spowoduje, że prowadzenie campingu będzie nie opłacalne dla przedsiębiorcy. 


W propozycji przewodniczącego o 10 procent zwiększyłby się również podatek dla placówek medycznych na terenie miasta, w tym również szpitala. Starosta, Marcin Piwnik, który wziął udział w sesji apelował do radnych, aby stawka dla sandomierskiego szpitala pozostała na poziomie tegorocznej stawki, ponieważ zwiększenie podatku spowoduje dalsze pogłębianie problemów finansowych lecznicy. 


Po długiej dyskusji ostatecznie radni wybrali 16 głosami za projekt burmistrza. Podniesienie stawki o 2% spowoduje wpływ do budżetu miasta w wysokości około 260 tys. złotych. 
To niestety nie koniec podwyżek. Decyzją radnych o 50 zł wzrośnie również opłata za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobkach samorządowych. W trakcie ostatniej sesji sandomierscy radni określili także wysokość stawek za dzierżawę stoisk w hali handlowej na placu 3 Maja. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe