Minister Piotr Gliński na Zamku Królewskim podpisał umowę na współfinansowanie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

  • 12.12.2019, 14:36 (aktualizacja 12.12.2019, 14:57)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Minister Piotr Gliński na Zamku Królewskim podpisał umowę na współfinansowanie…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

To już pewne! Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma czwartego współorganizatora. Do grona trzech wcześniejszych organów prowadzących tę muzealną placówkę dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do tej pory Muzeum Okręgowe w Sandomierzu było współorganizowane przez trzy samorządy, czyli miejski, powiatowy i wojewódzki. Niestety mimo przekazywania dotacji na działalność placówki sytuacja finansowa muzeum z roku na rok się pogarszała, dlatego potrzeba włączenia dodatkowego organu do zarządzania muzeum była tak bardzo konieczna. Od stycznia finansowa sytuacja instytucji znacznie się poprawi, ponieważ do budżetu Muzeum Okręgowego trafią nie tylko zwiększone dotacje od samorządów, ale również finansowe wsparcie ministerstwa w wysokości 600 000 złotych rocznie. Jak mówił dyrektor muzeum dr Dominik Kacper Płaza większe środki w budżecie przełożą się na nowe możliwości i perspektywy rozwoju, które do tej pory były nie do osiągnięcia.  


Współprowadzenie przez resort to nie tylko jednorazowe wsparcie finansowe, ale również możliwość otrzymywania dotacji ministerialnych poza konkursami oraz wsparcie inwestycyjne bezpośrednio z budżetu ministerstwa. Minister Piotr Gliński podczas wczorajszej uroczystej konferencji podkreślił, że Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma olbrzymi potencjał, który po wejściu do elity polskich muzeów ma szansę na jeszcze większy rozwój szczególnie biorąc pod uwagę walory turystyczne miasta. 


Podpisanie partnerskiej umowy na współorganizowanie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu to wspólny sukces samorządowców i parlamentarzystów, dla których dobro sandomierskiego muzeum jest priorytetem. O randze wydarzenia mówił podczas uroczystości poseł Marek Kwitek. 


Starosta sandomierski, Marcin Piwnik podkreślił, że wczorajsza konferencja to bardzo ważny i wyczekiwany moment. Jak podkreślił wsparcie ministerstwa jest bardzo potrzebne. Zwrócił uwagę , że na pomoc finansową czeka również inny bardzo ważny dla Sandomierza zabytkowy liczący ponad 400 lat budynek Collegium Gostomianum.


O zmianie podejścia do potrzebujących pomocy instytucji kultury przez ministerstwo mówił natomiast poseł Krzysztof Lipiec. 


Za zaangażowanie podczas starań o wsparcie ministerialne podziękował burmistrz, Marcin Marzec, który podkreślił, że do tej pory wszelkie finansowe braki w głównej mierze pokrywane były z budżetu miasta. 


Zgodnie z podpisaną umową ministerstwo kultury będzie współfinansować Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przez najbliższych 10 lat. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe