"Obietnice już były...". Prace nadal wstrzymane, a przedsiębiorcy dalej bez pieniędzy

  • 11.02.2020, 15:29 (aktualizacja 11.02.2020, 15:35)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
"Obietnice już były...". Prace nadal wstrzymane, a przedsiębiorcy dalej…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Obietnice już były, teraz przyszedł czas na ich realizacje” – tak mówili dziś podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaniepokojeni mieszkańcy i poszkodowani właściciele film, którzy za wykonane prace na wałach nie otrzymali jak do tej pory dużej części swoich wynagrodzeń.

Przypomnijmy, że mowa tutaj o nieciekawej sytuacji mieszkańców Andruszkowic w gminie Samborzec oraz o przerwanych pracach inwestycyjnych związanych z upadłością firmy Energopol Szczecin, która była głównym wykonawcą zadania „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza”, o czym informowaliśmy w poprzednich reportażach.    Inwestycję pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do tej pory realizowało konsorcjum spółek Energopol Szczecin oraz Melbud z Grudziądza. Niestety w trakcie trwania inwestycji pierwsza z firm złożyła wniosek o upadłość. W skutek czego, prowadzone prace zostały przerwane. Rozkopane wały spędzają sen z powiek mieszkańcom, których gospodarstwa podczas długotrwałych deszczy mogą zostać podtopione. 


Takich spotkań jak to dzisiejsze w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu z przedstawicielami spółki Wody Polskie było już kilka. Niestety jak do tej pory nie ma żadnych pozytywnych ich rezultatów. Tym faktem zaniepokojeni są również właściciele lokalnych firm, czyli podwykonawcy zlecenia, którzy za wykonane prace nie otrzymali dotąd  wszystkich swoich pieniędzy. A cała wartość niezapłaconych jeszcze środków to kilkaset tysięcy złotych.


Jak zapewnia Magdalena Gala, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie przerwane prace powinny niebawem zostać wznowione.


Uregulowanie natomiast należności wobec wszystkich poszkodowanych w tej sprawie przedsiębiorców według Wód Polskich mimo wcześniejszych zapewnień o sukcesywnych wypłatach wynagrodzeń w poszczególnych transzach, pozostała jak na razie bez pokrycia. Dlaczego? 


Od samego początku mieszkańców i przedsiębiorców w walce o swoje interesy wspiera starosta sandomierski, Marcin Piwnik, który do dzisiejszego spotkania podszedł bardzo emocjonalnie i nie ukrywa niepokoju związanego z tą sprawą. 


Mimo licznych zaproszeń i próśb ze strony przedsiębiorców, samorządowców i mieszkańców poseł Ziemi Sandomierskiej Marek Kwitek nie wziął udziału w żadnym z organizowanych  do tej pory w tej sprawie spotkań. 


Prowadzona inwestycja finansowana jest ze środków pozyskanych z pożyczki Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa. W obrębie zadania realizowane są inwestycje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miasta Sandomierz oraz okolicznych miejscowości. Do wykonania zostały prace ziemne związane z nadaniem ostatecznego kształtu wałom, ukształtowaniem terenu i uporządkowaniem placu budowy. W sumie renowacja obejmuje prawie 13 km wałów po obu stronach Koprzywianki na terenie trzech gmin. W Sandomierzu inwestycje są realizowane bez większych zakłóceń. Polegają na modernizacji wału opaskowego przy hucie szkła, który jest podwyższany i wzmacniany. Ponadto wybudowano rów melioracyjny, aby w razie większej wody przejmowała wody płynące z Podkarpacia. Budowane są wrota przeciwpowodziowe, które zabezpieczą Sandomierz w przypadku dużych stanów na Wiśle. 


Następne spotkanie w sprawie inwestycji zostało zaplanowane na 21 kwietnia. O wszystkich postępach w tej sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marek Kwitek
Marek Kwitek 12.02.2020, 09:29
Podajecie nieprawdziwe informacje, zaproszenie na spotkanie otrzymałem tylko jeden raz tj. na 11 luty 2020 rok. Miałem wtedy dwa posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których musiałem być. Poinformowałem o tym starostę sandomierskiego. Proszę o niewprowadzanie opinii publicznej w błąd. Oczekuję sprostowania, będzie to świadczyć o Waszej wiarygodności. Z wyrazami szacunku poseł na sejm Marek Kwitek. Na bieżąco mam przekazywane informację o sytuacji na wyżej wymienionej inwestycji?.Piotr Andryka - Redaktor Naczelny
Piotr Andryka - Redaktor Naczelny 12.02.2020, 12:03
Szanowny Panie,
informacje zawarte w artykule i w materiale wideo zostały zasięgnięte podczas spotkania, o którym artykuł mówi.
Nigdy nie wprowadziliśmy i nie zamierzamy nigdy wprowadzać opinii publicznej w błąd. Wszelkie treści, które publikujemy są rzetelne i opierają się na wiadomościach pozyskanych przez naszych dziennikarzy od osób związanych z danym tematem.

Jeżeli według Pana informacje uzyskane przez naszych dziennikarzy od osób związanych z powyższym materiałem prasowym lub jakimkolwiek innym mijają się z prawdą, proszę o przesłanie na adres redakcji: [email protected] sprostowania danych treści. My z chęcią je opublikujemy do wiadomości publicznej.

Z wyrazami szacunku
Redaktor Naczelny
Piotr Andryka

Pozostałe