Klimontowianie mają powód do dumy! Po 150 latach wrócili do mieszczańskich korzeni

  • 17.02.2020, 19:56 (aktualizacja 17.02.2020, 21:04)
  • Telewizja Sandomierz | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Z pewnością niedzielna, XIX sesja Rady Miejskiej w Klimontowie przejdzie do historii i na długo zapisze się w pamięci wszystkich, którzy na nią przybyli. W końcu odzyskanie praw miejskich po 150 latach od ich utracenia nie zdarza się zbyt często.
Mieszkańcy Klimontowa mają powody do dumy i świętowania. Klimontów od 1 stycznia 2020 roku zasilił grono polskich miast. W niedzielne popołudnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, którą poprzedziła uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem św. Józefa. Oficjalną część niedzielnej sesji rozpoczęło odczytanie przez przewodniczącego rady Roberta Orłowskiego, aktu nadania statusu miasta dla miejscowości Klimontów.
 
Klimontów utracił prawa miejskie w 1870 roku na mocy ukazu carskiego za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Podczas tego spotkania nie mogło zabraknąć przypomnienia najważniejszych wydarzeń związanych z historią tego miasteczka, którą zebrani mogli odtworzyć dzięki specjalnie na tę okazję przygotowanej prezentacji pt. „Dzieje miasta i gminy Klimontów”. Historię małego miasteczka w drodze do odzyskania praw miejskich ukazał również spektakl „Klimontowskie Echa” przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. św. Urszuli Ledóchowskiej, który sprawił, że z całą pewnością nikt nie wyszedł z tej sali niewzruszony.
 
Po artystycznych emocjach przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Burmistrz Klimontowa Marek Goździewski, podkreślił znaczenie odzyskania praw miejskich w rozwoju gminy, która stając się miastem stała się również bardziej atrakcyjna pod wieloma względami. W swoim wystąpieniu burmistrz przedstawił również najbliższe inwestycyjne plany. A najważniejsze to inwestycje społeczne oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej.
 
W gronie zebranych oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców i społeczników Klimontowa znaleźli się również świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, którzy również nie szczędzili dobrych słów w stronę Klimontowian.
 
O tym, że przywrócenie praw miejskich dla Klimontowa to bardzo ważna data a starania o nie były długotrwałym procesem przypomniała wczoraj wiceminister sportu, posłanka Anna Krupka.
 
O tym, że historia Klimontowa przemawia za przyznanym statusem miasta a mieszkańcy Klimontowa zawsze mieli w sobie cząstkę mieszczaństwa mówił Senator Jarosław Rusiecki.
 
Poseł Marek Kwitek natomiast odniósł się do bogatej historii Klimontowa. Jak powiedział wszyscy powinni być dumni, że Klimontów ponownie otrzymał prawa miejskie.
 
Za powzięte na rzecz odzyskania praw miejskich starania podziękował starosta sandomierski, Marcin Piwnik w asyście przewodniczącego Rady Powiatu, Tomasza Huka. Jak dodał ponowne nadanie praw miejskich dla Klimontowa to spełnienie marzeń jest mieszkańców.
 
Miłym akcentem w trakcie niedzielnej uroczystości było także przekazanie okolicznościowego grawertonu przez wójta Łoniowa, Szymona Kołacza ora gospodarza gminy Lipnik, Andrzeja Grządziela.
 
Niedzielna uroczystość w Klimontowie zakończyła się wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Miasto i Gmina Klimontów” w ramach której każdy mógł zapoznać się archiwalnymi zdjęciami tego miasta.
Telewizja Sandomierz | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe