KORONAWIRUS: Posiedzenie sztabu kryzysowego w starostwie. Jakie wnioski?

  • 12.03.2020, 18:08 (aktualizacja 12.03.2020, 19:08)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
KORONAWIRUS: Posiedzenie sztabu kryzysowego w starostwie. Jakie wnioski?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W Starostwie Powiatowym w Sandomierzu odbyło się dziś posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z zagrożeniem koronawirusem. W kryzysowym spotkaniu udział wzięli wszyscy włodarze gmin, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele szpitala, służb epidemiologicznych, wojska, policji i straży pożarnej.

Jak poinformował w trakcie sztabu starosta Marcin Piwnik obecnie na terenie powiatu nadzorowi epidemiologicznemu poddanych jest 18 osób. Jak do dziś w regionie nie stwierdzono natomiast żadnego przypadku zakażenia tego typu wirusem. 


Sytuacja związana z zagrożeniem zachorowań na koronawirusa jest w całym kraju bardzo dynamiczna. W większości środowisk możemy również zaobserwować coraz bardziej zwiększającą się panikę wśród społeczności jak również samorządowców. Jednak jak apeluje starosta sandomierski najważniejsze jest zachowanie spokoju i profilaktyki. 


Jak poinformował Leszek Zbrojkiewicz, dyrektor sandomierskiego sanepidu obowiązkiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jest objęcie specjalnym nadzorem osób z objawami zakażenia koronawirusem, jak również osób znajdujących się w grupie potencjalnego ryzyka.


Zgodnie z zapewnieniami insp. Dariusza Chmielowca, jednostka Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu również jest przygotowana do podjęcia stosownych działań w związku z obecnym zagrożeniem.


Sandomierki Szpital Specjalistyczny również podjął dosyć drastyczne ograniczenia w swojej lecznicej działalności. Jak poinformował dr Marek Kos, dyrektor placówki, planowane zabiegi zostaną odwołane, ograniczona została również praca poszczególnych poradni specjalistycznych. Przed szpitalem natomiast pojawi się specjalny namiot. 


Obecni na spotkaniu sztabu kryzysowego samorządowcy również podzielili się swoimi sugestiami na temat prowadzenia działań zmierzających ku zapobieganiu rozpowszechniania się wirusa. Burmistrz Koprzywnicy, Aleksandra Klubińska zwróciła uwagę na funkcjonowanie targowisk miejskich, których działalności w dobie koronawirusa powinna być zawieszona lub ograniczona. Z uwagi na brak w hurtowniach specjalistycznych środków dezynfekcyjnych, burmistrz sugerowała również, aby pojawiła się możliwość zakupu alkoholu wysokoprocentowego przez gminy.


Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów zaproponował natomiast wdrożenie możliwości kontaktu elektronicznego. Sugerował również wprowadzenie zmian w organizacji spotkań sztabu kryzysowego. Jak powiedział trzeba rozważyć takie spotkania w formie wideokonferencji. 


Wójt Wilczyc, Robert Paluch zwrócił uwagę natomiast na luki informacyjne pomiędzy samorządami i sanepidem na temat osób zgłaszających się do takich jednostek z niepokojącymi objawami. 


Chociaż do tej pory nie stwierdzono w powiecie żadnego przypadku zakażenia, to w całej Polsce obecnie jest 51 osób zakażonych koronawirusem, który zbiera swoje żniwo na całym świecie. Dziś w Poznaniu zmarła pierwsza ofiara tego wirusa w Polsce. 

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe