Koronawirus. Święta spędzimy w domu. A jak poświęcimy pokarmy?

  • 21.03.2020, 17:33 (aktualizacja 21.03.2020, 18:04)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Koronawirus. Święta spędzimy w domu. A jak poświęcimy pokarmy? Fot. Diecezja Sandomierska

Podziel się:

Oceń:

Już wiemy jak w dobie pandemii koronawirusa będzie wyglądała spowiedź oraz święcenie pokarmów. Kuria Sandomierska w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii wydała kolejny ważny komunikat.

W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. O spowiedzi natomiast każdy wierny zdecyduje sam. Kuria Sandomierska wydała dziś specjalny komunikat w którym pojawiają się bardzo istotne informacje na obowiązku spowiedzi jak również święcenia wielkanocnych pokarmów. 

Odpowiadając na pytania, jakie otrzymuje Kuria Sandomierska w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii, informujemy, że:

– zakres dyspensy udzielonej przez Biskupa Sandomierskiego 12 marca br. od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane został poszerzony do odwołania, na wszystkich wiernych Diecezji Sandomierskiej oraz przebywających na jej obszarze;

– kapłan nie może odmówić sakramentu pokuty i pojednania wiernym, którzy go o to poproszą, zachowując naturalnie środki ostrożności, szczegółowo określone w wytycznych Biskupa Ordynariusza i przepisy sanitarne (por. KPK kann. 214-215. 991);

– obowiązek wyznania przynajmniej raz w roku wszystkich swoich grzechów (KPK kan. 989) wypełniany jest zazwyczaj w polskiej tradycji od początku Wielkiego Postu do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Jak jednak stwierdziło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w swoich wskazaniach z 21 marca br. „każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej”;

– zgodnie z Instrukcją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „Redemptionis Sacramentum”, która pomimo epidemii nadal obowiązuje i została przypomniana przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę. Można tylko do tego zachęcać. Uzależnienie udzielenia Komunii św. od tego, czy będzie ona przyjęta na rękę, narusza więc dyscyplinę kościelną i godzi w prawa wiernych.

– zamiast tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się pobłogosławienie ich w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to uczynić każdy ochrzczony. Parafie udostępnią wiernym tekst obrzędu.
Sandomierz, 21 marca 2020 r.
Ks. Roman Janiec
Kanclerz

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ks. Olek
ks. Olek 26.03.2020, 23:47
https://opoka.news/rozpoczela-sie-zbiorka-na-respiratory

Prośba o ofiary na respiratory. Zamiast jałmużny czy kolekty albo papierosów. Pilne!

Pozostałe