Sandomierz: Straż Miejska porzuciła rannego lisa? Do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

  • 07.04.2020, 21:20 (aktualizacja 07.04.2020, 21:27)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Łukasz Bała: Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu dziś trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez strażników sandomierskiej Straży Miejskiej. Sprawa dotyczy dzisiejszej interwencji strażników na jednej z prywatnych posesji w Sandomierzu. Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na porzuceniu rannego lisa i nie udzieleniu mu odpowiedniej pomocy poinformowała Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce, która swoją siedzibę ma w Sandomierzu.

Sprawa dotyczy dzisiejszej porannej interwencji strażników miejskich, podczas której zajęli się odławianiem lisa. Zwierzę wtargnęło na ogrodzoną posesję i zostało zaatakowane przez psa w typie owczarka niemieckiego. Zaalarmowani przez właściciela posesji strażnicy po przybyciu na miejsce interwencji skorzystali z tak zwanego chwytaka, który dozwolony jest przez prawo do odławiania bezpańskich psów. Po schwytaniu dzikiego zwierzęcia strażnicy miejscy wynieśli lisa z posesji i pozostawili go na pobliskiej łące. Po czym zakończyli interwencję twierdząc, że zwierzę jest w stanie dobrym i nie potrzebna jest pomoc ze strony weterynarza. 


Jak się okazuje tak nie było. Potwierdzają to inspektorzy Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce, którzy zaalarmowani przez zaniepokojonych całym zajściem sąsiadów pojawili się na miejscu, gdzie stwierdzili, że lis jednak w takim dobrym stanie nie jest. Zwierzę było mocno poturbowane. Miało złamaną szczękę oraz niewładną jedną z tylnych łap. O  czym inspektorzy poinformowali na profilu społecznościowym swojej instytucji.


Wiceprezes Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce, Łukasz Bała odniósł się do sytuacji. Jak twierdzi interwencja strażników powinna zakończyć się poinformowaniem odpowiednich służb. Strażnicy powinni również udzielić zwierzęciu niezbędnej pomocy ratującej życie. Tak się jednak nie stało, dlatego wiedząc o nieodpowiednim podejściu strażników do interwencji i powołując się na odpowiednie przepisy ustawy o ochronie zwierząt inspektorzy złożyli zawiadomienie do prokuratury. Jak twierdzi  wiceprezes Łukasz Bała strażnicy miejscy powinni odpowiadać za znęcanie się nad zwierzęciem oraz nieudzielenie mu odpowiedniej pomocy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


O komentarz do dzisiejszego zajścia poprosiliśmy również komendanta Straży Miejskiej w Sandomierzu, Arkadiusza Strugałę, który twierdzi, że interweniujący strażnicy postąpili prawidło w tej sytuacji, gdyż w ocenie strażników zwierzę nie miało żadnych obrażeń, więc „pozostawili je w jego naturalnym środowisku”. Jak dodał komendant Straż Miejska nie zajmuje się odławianiem dzikich zwierząt i nie leży to w kompetencjach instytucji. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Inspektorzy Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt rannego lisa przetransportowali do kliniki weterynaryjnej w Przemyślu. Stan zwierzęcia jest ciężki -czy przeżyje? Nie wiadomo.  

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe