Sandomierski pisarz Andrzej Sarwa został nominowany do rosyjskiej nagrody literackiej Związku Pisarzy Rosji i Rosyjskiego Domu Cesarskiego ''Dziedzictwo''

  • 06.05.2020, 15:53 (aktualizacja 06.05.2020, 15:56)
  • SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ
Andrzej Sarwa: Zostałem nominowany do rosyjskiej nagrody literackiej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Sandomierski pisarz Andrzej Sarwa został nominowany do rosyjskiej nagrody literackiej Związku Pisarzy Rosji i Rosyjskiego Domu Cesarskiego ''Dziedzictwo''. Twórczość Andrzeja Sarwy została dostrzeżona przez rosyjskie środowisko literackie dzięki portalowi www.proza.ru prowadzonemu przez Związek Pisarzy Rosji.

Opublikowane w przekładzie na język rosyjski utwory sandomierskiego pisarza - powieść ''Szepty i cienie'' oraz zbiór ''Barry. Opowiadania o psach'' - zostały zauważone i nominowane do rosyjskiej nagrody literackiej ustanowionej przez Rosyjski Związek Pisarzy wraz z Rosyjskim Domem Cesarskim pod osobistym patronatem Jej Cesarskiej Wysokości Wielkiej Księżny Marii Władymirowny Romanowej.

Wręczenie nagrody ma miejsce podczas uroczystej ceremonii, która odbywa się co roku w grudniu w Centralnym Domu Literatów w Moskwie. Jest ona powiązana z wizytą w Rosji Wielkiej Księżnej Marii Władymirowny Romanowej mieszkającej na stałe w Danii. Księżna wręcza osobiście nagrodę. 

- Dla mnie już jest wielkim wyróżnieniem i zaszczytem sama nominacja. To, że zostałem zauważony, doceniony a moja proza została uznana za wartościową. Dla mnie bardzo ważne jest to, że jest to wyróżnienie publiczności zagranicznej, co pokazuje że to, co piszę, jest ważne, interesujące dla ludzi na całym świecie – mówi autor.

W związku z tą nagrodą publikowany jest również almanach zawierający utwory nominowanych autorów. Do almanachu dołączany jest specjalny dyplom wystawiony przez kancelarię Rosyjskiego Domu Cesarskiego potwierdzający nominację do nagrody ''Dziedzictwa''. Pisarz może sam zdecydować o tym, jaki utwór znajdzie się w almanachu.

- Ja wybrałem opowiadanie ''Azor'' - mówi Andrzej Sarwa.

Jak zwykle w twórczości Andrzeja Sarwy tak też i w tych utworach pojawiły się sandomierskie akcenty. - W powieści ''Szepty i cienie'' jest oczywiście Sandomierz. Cała akcja się dzieje w Sandomierzu, a nawet tu na moich rodzinnych Chałupkach. Z opowiadaniem ''Azor'' jestem bardzo emocjonalnie związany, bo pokazuję tu cierpienia psów, a że od kilku lat jestem miłośnikiem psów (gdyż wcześniej psów nie miałem) i zobaczyłem, jak psy są traktowane, zwróciłem na to uwagę, więc postanowiłem napisać kilka opowiadań po to właśnie, żeby ludzi jakoś uwrażliwić na cierpienia zwierząt - mówi Andrzej Sarwa. 

- Mam nadzieję, że opowiadanie ''Azor'', które się ukaże w almanachu, wpłynie na czytelników. Może ktoś się zastanowi, zanim psa uderzy albo go uwiąże na krótkim łańcuchu bądź drucie, nie da mu jeść, będzie go bił? Mam nadzieję, że to opowiadanie wpłynie głównie na młode osoby, może przemówi jakoś do ich serc, do ich sumień, ponieważ żeby starsi się nawrócili, w to nie bardzo wierzę. Ci, którzy zwierząt nie lubią, prześladują je, nie lubią na ogół też ludzi. Na okładce opowiadań o psach ''Barry'' jest także pewien akcent sandomierski. Mianowicie jest tam zdjęcie psa Maluszka, który został przygarnięty pod nasz dach ze schroniska na Wiśniowej w Sandomierzu. Pies żył raczej w trudnych warunkach. Życie miał ciężkie. W naszym domu jest mu znakomicie. Dostaje jeść co najlepsze,  sypia w miękkiej pościeli, chodzi na spacery. Wybrałem jego wizerunek na okładkę, dlatego że on doskonale korespondował z ciężkim losem psów opisanym w tych opowiadaniach. Jest po prostu znakomitą ilustracją ich niedoli. Innym psom życzę dobrych domów i dobrych ludzi - mówi Andrzej Sarwa.

Pochodzący z Sandomierza Andrzej Juliusz Sarwa - pisarz, poeta, tłumacz i dziennikarz, który całe swoje życie związał z rodzinnym Sandomierzem, jest autorem ponad dwustu książek z różnych dziedzin. Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis' a także Medalem 'Pro Patria',  odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej' i Świętokrzyską Nagrodą Kultury.

 

SandomierzTV.pl - TELEWIZJA SANDOMIERZ

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV - SandomierzTV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe